Renoverad Tyrrell 003 1:12
Hejsan
Detta är F.Ceverts räcer från Argentinas GP 1972.
Från början en gammal Tamiya byggsats som stått på en hylla i över 30 år. Jag fick köpa den + ett gäng till i samma skick.
Jag fixade nya dekaler från Studio 27, bytt ut däcken till en sort som användes 1972. Byggt om bakvingen till modell -72. Jag har använt en del ets tillbehör, nitar ventiler , alu rör mm.
Att renovera en gammal byggsats tar oftast längre tid än bygga från början, det är för mycket jobb med allt som gått sönder pga gammal plast blir så skört, så det blir nog ingen mer renovering för mig (kanske).
Thomas
Blev ju skitsnygg!ska försöka att få tag på lotusen som emerson fittipaldi körde🙂
Oerhört stilig, som vanligt, Thomas 👍
Francois Cevert var en mina favoriter. Tragisk olycka tog hans liv, tyvärr.
/Stefan
Som vanligt med dina Formel bilar skitsnygga ser att du fått lite mera nyanser på avgasrören här med, fick du ordning på det och blev det som du tänkt dig? Jag har ju fått öva lite innan jag blivit nöjd med mina avgasrör på mina hojar.
Gismo76
Tack alla !
#10 Jag får nog öva ett tag till innan det blir riktigt bra, målet är ju att få till det som dina rör på hojarna :-)
Thomas
#11 Jag har gjort många försök innan jag blev nöjd kan jag säga men när man får till det så behövs det inte så mycket jobb. Är svårt i början att få det att se naturligt ut tycker jag. Sedan blir jag väl inte helt nöjd någon gång med det jag bygger.
Har köpt på mig ett helt omöjligt uppdrag nu en Ferrari F1 2000 i klarplast som skall detaljeras med Top Studios full set , resin och ets i massor.
Sedan kommer det några av dessa hojar jag byggt innan i klarplast från Tamiya så det vore häftigt att bygga en sådan med alla detaljer som inte syns annars när kåporna åker på.
Gismo76