GB 53: P-39Q Airacobra Eduard 1/48
Ett lite udda plan med motorn bakon cockpiten. P39 vart mest uppskattad av ryssarna som använde en försvarlig del av de som tillverkades. Men här kommer den att byggas med vita stjärnor, samma plan som på lådan.
Först en titt på innehållet i lådan, styrenplast, dekaler till 3 olika plan, motvikt till nosen, manual och målningsmask (brukar bara ingå i profipak annars, tack för det Eduard :)
När det gäller färgerna så verkar det vara lite olika bud, enligt Eduard så var planet ljust sandbege med ljusgrå undersida. Enligt andra källor så var den mer rödaktig sandbrun med ljusblå undersida. Om någon vet mer om US färger så är jag tacksam för info.
Det skall bli kul att bygga den här satsen då Eduard är nog är min favorittillverkare. Nu är byggsatsen lite äldre än andra Eduard-modeller som byggts men förhoppningsvis är den lika bra. Gjutningarna ser i alla fall bra ut.
Ser helsnyggt ut.
Ja manualen går inte alltid att lita på utan man måste söka bilder på nätet eller i olika böcker.
Riktigt snygg cockpit. Ser fram mot fortsättningen! 
Kan bara hålla med…riktigt snyggt.
#4
Håller med, helfrän kärra!
Bästa med julledigheten är att det blir tid till modellbyggande. Det här flygplanet hade en kanon som sköt genom propelleraxeln, så det vart till att borra upp och fixa till en "kanonpipa" att sätta i hålet. Tycker att det borde vara gjutet så från början men det var det inte. Ändarna på propellerbladen skall enligt anvisningarna vara gula vilket ju är brukligt på US-plan, men en dokumentär bild på "Devistating Devil" visar tydligt enfärgade propellerblad.
Otroligt bra.
Själv aå har jag varit krasslig i jul så jag har inte orkat bygga något.
Tackar, ja det är lite bättre nu.
Ska se om jag orkar bygga lite.
Mycke snyggt målning.
Preshaden lyser igenom precis lagom.
Tänkte ha med en pilot, han skall stå på vingen och hålla upp cockpitt-dörren är det tänkt. Har en liten sats med ww2 US flygpersonal från ICM. Gjutningarna ser hyggliga ut men gubben som jag tänker använda verkar ha en onaturligt lång högerarm…
Eller är det jag som ser fel? Skulle uppskatta en andra bedömning innan han hamnar under kniven.
med armarna rakt utsträckta brukar det vara lika långt mellan fingertopparna, som från huvud till tå. Men det kanske är svårt att mäta på gubben… Det är inte bara en synvilla för att han står lite framåtböjd?
jag har mycket erfarenhet av att rita och måla gubbar och har märkt det att man tror att armarna är kortare än vad dom egentligen är. det är bara att ta din egen arm som exempel, lägg den mot låret så bör den nå nästan halva låret ner med fingrarna utsträkta.
jag tycker också att det ser ut lite som en synvilla men om du beslutar dig för att kapa av armen och slipa ner lite så ta inte så mycket som på din photoshopade bild för det ser helknasigt ut i proportionerna.
#16, #17 Tackar för de kloka kommentarerna, antagligen är armen rätt. I bland så kan synen i kombination med fantasin göra feltolkningar. Då är det bra få hjälp av utomstående ögon
Piloten slipper nog operation.
Lysande Sickan

Wow! Vilken snygg målning
. Riktigt mumsigt bygge!
#22, jo målningen vart ok, färgen påminner aningen om marsipangris….. och det är ju mumsigt värre 

Jag tycker det där blev ett riktigt snyggt diorama med ett lite ovanligare flygplan.
Attans, vad snyggt det blev! Bravo! Riktigt fint presenterat på plattan med gubbarna! Tummar upp och hatten av!
/Calle

Ursäkta ordvalet men: Skitsnyggt! 
Mycket fin P-39:a!