SK60
Hej!
Har en fråga som säkert någon av er flygexperter kan svara på, sk60 med dom franska motorerna "oblist eller alizé"? fanns den som ett utländskt plan i frankrike eller usa eller någonstans?
Och vad hette den i det utförandet i så fall?
Hoppas ni förstår min noob fråga? 
Och om ni vet hur "förankrade" planet på motorprovkörningsplats , satte man fast det i det landningsställen?
Anders
Surrounded? Great then we can attack in any direction!

Det var väl de "svenska" Sk 60-versionerna A-E som hade Turbomeca Aubisque (eller som de hette när Volvo Flygmotor licenstillverkade dem, RM9). Och vad jag vet så fanns ingen av dessa versioner i något annat flygvapen.
Österrike använde sig av 105OE, som var en variant av 105XT, och utrustade med General Electric J85.
Så man kan inte skilja en en SK60 Aubisque från en SK60 GE?
Varför jag frågar är att en kompis ska gå i pension som jobbade med motorprover på SK60 Aubisque motorprover och jag tänkte försöka bygga ett dio med densamma!
Surrounded? Great then we can attack in any direction!

Jag har aldrig hört att det skulle skilja något utvändigt mellan de svenska och den österrikiska versionen. Men eftersom det handlar om olika motoralternativ är det inte alls omöjligt att det ändå skiljer.
Hade inte den Österikeska versionen EBK i sina maskiner ?
Den som var med i Uppsala år 2000 hade det iaf.
Bra drag i den kärran vill jag lova.
#2 Jodå, GE-motorerna har större utloppsdiameter och de är längre så de sticker ut lite mer ur motorkåporna.
Deflektorplåtarna bakom utblåsen ser inte riktigt likadana ut heller.
De österrikiska 105Ö har fler antenner på ryggåsen också.
Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus