GB 42, 44: Mitsubishi A6M5 Zero, Tamiya 1/48
Trevlig modell! Ser ut som du arbetat både snabbt och snyggt! Fin cockpit!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Imponerande skickligt bygge av imponerande modell!!
Tack ska ni ha! 
Snyggt!
Roger
Otroligt snyggt! Snacka om mycket detaljer…Jag som får skälvan bara av att försöka få till ett bälte i 1:72…
Tack så mycket! 
Vet inte hur du lyckas med varje modell att få det så fint.
Du är en mästarbyggare 
Alltid lika kul att få se dina byggen.
Går framåt fint! Alltid kul med bra passform, då man kan ägna tid åt roligare saker än att få delarna att passa.
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Lite mer gjort på Zeken. Har målat ett antal delar i aluminium för här ska det bli "extreme chipping"
…nåja, en sliten look ska den få iaf.
Har även målat hjulhusen samt insidan vid klaffarna och gett en liten wash. Finns lite utkastarmärken kvar men de som är i klaffarna kommer ej att synas när allt plockas ihop och de två små i hjulhusen ville jag inte börja slipa på med risken att förstöra de fina detaljer som finns där. Jag är inte så sjukligt petig med sådant så jag nöjer mig ändå 
Här är motorkåpan.
Ser riktigt bra ut Charlie! Ska bli kul att se chippningen sen!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Tack Håkan!
Ja, jag är nyfiken själv 
Ser ju kanon ut 
Chippning skulle vara kul att få testa på en ggr.
Tack ska du ha Henke! 
Nu har stora saltkaret varit framme. Chipping modell extrem. Jag tycker att såna här sensommar japsar ska vara riktigt härjade. Ser man på gamla bilder finns det ju en del som är i princip plåtrena.
Motorkåpan är nu målad med tamiya X-18 och sedan har jag blekt panelerna med kraftigt förtunnad XF-69 Nato Black.
#32: Äh -det syns att du är mitt oppe i en kreativ process, that's all!
Lyckad chipping Charlie!
Ditt byggbord ser städat ut jämfört med mitt! 
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Nu börjar hon bli riktigt sliten och då har jag inte hunnit till några washer eller pigment ännu
. Kollade runt på lite referensbilder igår kväll och jisses hur kärrorna såg ut vid krigsslutet. Kan tänka mig att stark sol, saltvatten och häftiga strider satte sina spår på patinan.
Här är hon iaf., målad med IJN Dark green och IJN Gray. Motorkåpan och kylklaffarna är bara torrpassade. Kylklaffarna ska målas svarta ännu.
Mycket snyggt gjort slitage Charlie!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Eftersom kärran är så sliten kändes det inte helt rätt att lägga på skinande blanka dekaler så tejpen och linjalen åkte fram. De röd/vita cirklarna tänker jag måla vilket gör det lättare att göra dem lika slitna som reste av kärran. Undersidan har ingen vit ring runt utan de är helröda. Har även målat lite annat smått och gott samt petat lite på motorn.
Riktigt snyggt!
Det här kommer bli hur bra som helst!
Snyggt! Ska bli kul att se hur rundlarna blev efter att maskeringen avlägsnats.
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

tom
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Mycket snygg chippning mm.
Det har du lyckats väldigt bra.
Ska bli kul att få se fortsättningen på detta fina bygge.
Tack ska ni ha allesammans! 
Riktigt snyggt målat Charlie! Inte mycket kvar nu!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Helt otroligt snyggt bygge åter igen.
Så här bygger en mästare….Skitsnyggt helt enkelt.
Dina inredningar är så fina att man dreglar ned hela byggbordet.
Du får ha en skål! 
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Tack ska ni ha! Ni är som vanligt alldeles för snälla 

Tror jag måste städa 