



#45 jo nu har jag kollat upp litet, den modell jag visade upp är fullt detaljerad under den öppningsbara huven så även skuffen, men det gör knappast denna racer till en killer men modellen är så gooooooo, den äldre modellvarianten ska tydligen inte ha haft öppningsbara huvar eller skuff

#7: Är det nya formar eller är Monogram eller Revell inblandade? Och har du tittat i lådan och kan komma med något utlåtande?
#6 #7 t.o.m jag som är flyganalfabet gillar dessa modeller, häftigt// Mike the never finished willys gasser man!!
#8 Formarna är nya, men har du Monogram och inte stör dig på de upphöjda panellinjerna är det ingen vits att byta.
Vad jag har sett, något kantiga hjul, plockepinnbygge av propellerbladen och att huvarna inte går att ställa öppna.
Monograms hjul är väl inga höjdare heller.
Hjulen från Skyraider ska visst passa, någon som vet?
Recensionerna är
positiva på Internet modeller Special Hobby
men betydligt mer negativa på IPMS D. Special Hobby
Test shot (med en högerpropeller "åt fel håll"
). Special Hobby
som jämförelse, IPMS D. Monogram
Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus
#9 Speciellt F-82 är nästan som en Gasser stegrandes på sina wheeliebars, eller… 
Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

#10: Tackar för den infon! Det verkar nog som jag kan nöja mig med mina Monogramlådor i alla fall.

God jul själv! Och kom gärna med ett utlåtande om produkterna.
#13 God Jul, Roger!
Ahh, cool produkt. Har jag missat. T om två olika snöeffekter, minsann. Kanske vore nå´t för en CV90 med vinter-camo? En basplatta med snö..? Japp, det tål att tänka på.
/S


Fick också ett blixtsnabbt levererat paket från Puma, med en liten trave 1/48-pansar. Attans kul med modeller ibland!

#16 Det var en godbit…
Stefan - Modellbyggare
En sådan här blidde det för mig. Har börjat bygga på den, rejält skojigt som omväxling till pansaret som jag normalt bygger.


Här damp det ner ett nytt paket från Toy Soldier. Köpte ju Tamiyas Marder III 7,62 på månadsmötet i Stockholm och som en äkta Tamiya är den helt tom innuti och har vinylband. Att då köpa frulleband för 250:- och Tristars inredning för lika mycket kändes onödigt då jag kunde köpa en hel Marder för 200:-. Så nu ska det kitbashas. Hjulen och eldröret är till Sdkfz 232 som ska deltaga i återvinningsgruppbygget.
Bjarne
Så mycket plast (och lite resin) - så lite tid


Nu har det gått ett dygn sedan klapparna öppnades och ingen har redovisat något här, blev det bara mjuka paket? Själv fick jag den här av svärsonen, kanske passar till något kommande gruppbygge?
God fortsättning och hoppas att ni får mycket byggtid i mellandagarna.
Bjarne
Så mycket plast - så lite tid

Det som stod högst upp på önskelistan för mig var en modell eller flera. Men inte fick jag något som gick att bygga. Så jag får vänta tills födelsedagen och hoppas på nåt då.
#22 Cool, den gör ju t om en lätt "wheelie"
Min styrene-julklapp är på väg från Japan. Hann tyvärr inte fram i tid. Spänd förväntan - det ska, enligt ryktet, innehålla något mindre vanligt…
#23 Ja, så kan det bli. Tycker dock att din C47:a ser väldigt fin ut. Den bästa i skala 1/72, vad jag vet. Vi får hoppas att Styrengudinnan Polly Styrene hörsammar dina födelsedagsönskningar 

#24 Cool och den galnaste konstruktion jag sett (skulle kunna tro att den var fransk). I stället för att flytta fram bakaxeln och sätta dit fjädrade bärhjul som alla andra så sitter axeln kvar med fjädrar och allt. Drivningen fram till drivhjulen sker med kedja och hela drivpaketet rör sig alltså som en enhet. Båda drivpaketen tillsammans måste bli runt ett ton ofjädrad vikt, kan inte ha varit roligt att köra den.
Bjarne

Härlig! 
#26 Sjösjuka?
Jolly Roger
Haha, ja vad säger man? Har bara kollat igenom innehållet som hastigast, men det spontana intrycket är mycket välgjorda gjutningar. Det är en riktig byggsats, ingen leksak 
Förebilden är från en serie som är "hyfsat populär" tydligen. Ska bli roligt att bygga detta skepp.
Hmm, det blir ett intressant diorama: mekongdelta, PBR och denna!
#30 Hehe - ja, livet är fullt av märkliga saker
Kollade för skojs skulle på tre stora nätbutiker (Hobby Search, HLJ och amiami) - denna Bandai-byggsats är slutsåld hos alla tre. Gick nog på en vecka eller två.
Haha :) Detta bygge ska bli kul att följa.
/J
#33 Riktigt fin byggsats. Oemotståndlig, det är sant 
#34 nej denna buss är totalt omöjlig att låta bli, sen är ju problemet hur ska läckerbiten se ut?? har sett otroligt läckra VWbussar// Micke
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Om det inte räckte så…
Roligt att så många gillar VW bussar, som en hotroder så tro jag allt att denna buss kommer att bli moddad, porsche motor kanske??// Tack allihoppa erans allt för trevliga modelldiggare

#26 Härligt bygge. Hur mycket kostade den.
Felix
#42 Jag fick den i julklapp av mina döttrar, så jag vet inte vad den kostade. Den kan nog vara rätt svår att få tag på, verkar det som. Fantastisk byggsats - ju mer man tittar på innehållet ju bättre känns den.
Det som jag absolut inte hade en susning om, är hur stort hela "One Piece"-serien och Going Merry är. Söker man på YouTube så kommer det hur många träffar som helst. T om Going Merry-fartyg i fullskala, typ…Grymt populär, tydligen.

Jag såg en nyrenoverad VW-buss som ovan på Technoclassica i Essen i våras. Det stod 70000 Euro på prislappen. Ja, den blev såld…

#43 Ok, ja one piece serien är väldigt stor och rolig. Hittils tror jag att det har kommit runt 70 böcker i japan och det kommer fler böcker. Jag är bara på bok 31.
Felix

#45 Ja, plus ett antal filmer också. Tror inte att denna byggsats kommer att säljas i Sverige, knappt ens Europa. Den är slutsåld på de japanska nätbutikerna (HLJ, Hobby Search och amiami), men du kan ju alttid sätta upp dig på väntelista. Möjligen finns den att hitta på nätet via e-bay och liknande.
/Stefan

Jag var ute på jobb i mellandagarna och "råkade boka" så att resan passade med besök både hos Hobbycenter i Gbg och hos Christer i Mariestad. På Hobbycenter blev det en Zvezda Stalinorgel i 1:35. Är det en omboxning av Italeris modell eller är det deras egen? Den kändes inte Italeri då chassit är ohyggligt detaljerat. Hos Christer blev det en CV90 från Academy som skall bli intressant att bygga. Även band till en Panther följde med hem.
#48, Jag skulle tro att det är Italeris BM-13. Nästan helt säker.
Academys CV90 är en fin byggsats, tycker jag. Inte dum alls.
#49 Det är en riktigt fin byggsats. Snygg kartong och en fin byggbeskrivning (dock nästan enbart på japanska). Kommer att bli ett riktigt roligt bygge. Delarna håller hög klass.
/Stefan

#21 Den fick jag, fast min ska bli jänkare, härlig modell, eller hur!

#51 Ja den är väldigt fin.
