Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: flyg
Läst 5470 ggr
PonCar
0

Hu Färg för B17 BS ?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Var in en sväng på Wentzels i torsdags för att skaffa lite Humbrolfärger till min Marivox SAAB B17 som jag snart tänkte påbörja -ska bli sjöspaningsversionen B17 BS med flottörer. Enligt byggbeskrivningen ska maskinens ovansida målas i Hu 144 "Submarine Grey", interiören i 158 "Interior Green" och undersidan i 87 "Blue-Grey". Expertisen på Wentzels, som tydligen byggt samma plan, föreslog dock den något mörkare Hu 116 till inredningen istället och Hu 87 ska man visst bara ha ett par droppar av blandat i matt vit till rätt ljus gråblå undersideskulör. vad som gör mig lite fundersam är att Hu 144 Submarine Grey känns väldigt blå? Stämmer kulören ändå, eller bör man blanda i lite mattsvart för att dämpa den blå tonen i färgen? Nån som vågar sig på en rådgivning?

Här är Humbrolburkarna jag skaffade… Det är 144:an uppe till vänster jag tycker verkar så blå. Nu är det ju svårt att fånga exakta nyansen så här på bild förstås.

Roca
0
#1

PonCar, jag ser att du ännu inte har fått något svar, så jag försöker mig på en liten tolkning här, även om jag inte är någon expert på detta.

Enligt Leif Hellströms "Kronmärkt" (s. 177 och 200) så var
S 17BS fram till 1948 målade med svartgrön W84 (fabrikat Wedevåg).

På F2 ville man dock få fram ett bättre kamouflage för just sjöflygplan, så man blandade ihop svart (60%) och olivgrönt (40%).

Senare standardiserades denna blandning i Wedevågs sortiment under namnet W338 Mörkt grågrön, som enligt Hellström på s. 200 är mörkare än (FS 595) 24086.

Om vi utgår från 24086, så ser den, åtminstone på datorskärmen, annorlunda ut än Hu 144, men självklart är det svårt att bedöma vad man ser på en skärm. 

Dessutom, enligt Urban Fredrikssons
Colour reference Charts på IPMS Stockholms hemsida, skulle Hu 144 vara en god matchning för PRU Blue, som användes t.ex. på S31, Spitfire Mk. 19.

Vilken skulle då vara rätt Humbrolkulör? Ja, så långt kom jag inte Flört, men kanske nån annan vet bättre.

24086 skulle enligt Urban Fredriksson kunna motsvara Hu 108.

Hoppas du blev klokare på detta och att jag inte rört till det ännu mer!

/Peter

Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus

PonCar
0
#2

ObestämdHmmm… Jodå, det ska nog lösa sig. Har inte hunnit kolla Fredrikssons referenser ännu, men du skall ha stort tack Peter!

Roca
0
#3

Varsågod! Hoppas du löser det. Jag är själv sugen på att också finna fram till en sån här "sjöflygplanskulör" till min "what-if" Focke-Wulf TL Jäger/Flitzer från Revell, som jag tänkte skulle bli en slags svensk "Sea Vampire" med kronmärken, blågrå undersida, mörkt grågrön ovansida och arrester hook, för tjänst på det svenska hangarfartyget "Norrland" Skrattande

Bo Widfelt och Åke Halls bok om Saab 17 kanske har några bra bilder? Borde finnas på bibblan.

Man får väl ta och blanda någon olivgrön Humbrol med svart, så som originalet.

Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus

PonCar
0
#4

Nu slumpade det sig så att jag gjorde en snabbvisit in på "Leklandet" i ett av Nyköpings köpcentra häromdagen där -hör och häpna- det fortfarande finns en liten "Panduro-Hörna" och i en ännu mindre hörna i den hörnan finns det en liten, liten hylla med Humbrol, och som det visade sig, även Revell-enamel färger. Och bland de sistnämnda hittade jag en lite burk med beteckningen "Revell Nr 66" som, åtminstone på burklocket, ser ut att ligga mycket nära 24086. Det är således en mörkt grå/grön/svart nyans. Kanske kunde den funka på B17 BS. Men jag får se hur den ter sig utanför burken först. Möjligen kan man blanda den och Hu 144 för att komma ännu närmare Wedevågs "W 338" grågröna kulör speciellt för sjöflyg.

Eftersom jag kommer få svårt att hitta nån plats att sprutmåla på under sommaren, så är jag inne på att penselmåla denna modell. Tror ni det kan bli hyfsat bra ändå? Skall man lägga en silver/aluminiumfärg under för att sedan kunna skrapa/slipa fram ett realistiskt slitage?

Roca
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#4: Bra! Det är ju en rätt så mörk Olive Drab det där, borde funka. Jag penselmålar för det mesta, brukar bli OK om man kör med rätt teknik och försöker undvika synliga penseldrag. Jag vet att många inte gillar att använda Future-lack, men det har funkat för mig hittils och ger tycker jag en fin, blank och jämn yta att sätta dekalerna på, samtidigt som ev. variationer i penselmålningen ibland "trollas bort" med ett lager sådan klarlack. Det går att lägga en metallfärg under, eller torrborsta fram en chippningseffekt efteråt.

Förresten, såg att Tamiyas XF-62 skulle motsvara Hu 66 som i sin tur motsvarar Revell 66. Jag målade min P-40 med den Tamiyakulören och den ser ut så här:

Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus

PonCar
0
#6

Ok -ser ju riktigt bra ut din Curtiss Hawk (?). Snyggt hajgrin i nosen också. Förresten -den där Future-lacken som så ofta nämns här på forumet i olika sammanhang, var sjutton får man tag på den?? Sprayar man på den eller penslar? Brukar du sedan, efter att dekalerna monterats, lägga ett lager matt-lack ovanpå Future? Eller blir ytan lagom halvmatt/sidenmatt ändå?

Många frågor… Var så längesen jag byggde flyg och då vet jag att jag alltid undrade över hemligheten bakom att få till den där snygga sidenmatta ytan på kamouflaget. Humbrols matta färger blev verkligen helt matta och det var ju inte riktigt det man såg på snygga, utställda modeller hos t.ex Wentzels…

Roca
0
#7

Tack Pontus! En P-40E Warhawk tror jag är rätta benämningen. Jo, jag gillar de där hajgrinen, det blir nog fler P-40 med såna för min del!

Alltså, jag köpte min lilla flaska på en (modell)hobbybutik i Wien för över 4 år sen och jag använder så pass lite så den räcker än. Då var den märkt med "Future", det är en slags golvlack egentligen, men har bland modellbyggare visat sig bra för att just åstadkomma en blank yta för dekalerna att fästa på. Finns under många namn, men kanske under Johnson Pledge eller nåt sånt i Sverige, troligen på hyllan för städartiklar och rengöringsmedel. 

Jag brukar pensla på ett lager Future till ovanpå dekalerna, innan jag avslutar med matt lack. Jag gillar Humbrols sidenmatta klarlack på spraydosa bäst och den tycks göra minst åverkan på dekalerna. Med den kan man nog skippa det sista lagret Future. Men med Tamiyas matta klarlack, också på spraydosa, är det annorlunda, den får inte komma i direkt kontakt med dekaler, då blir det "silvereffekt" som bara den.

//Peter

Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus

PonCar
0
#8

Aha! Många bra tips där. Johnsons olika golvpolish brukar man ju se i snabbköpen emellanåt, frågan är bara ilken av dessa man vågar pensla på en modell då?

Jag har också lärt mig "the hard way" att Humbrols enamels inte trivs speciellt bra ihop med Tamiyas sprayfärger…

Nu tar jag "time out" ett par veckor och drar till en torpstuga i Västergötland med frugan och katterna. Ha de gött så länge.

Roca
0
#9

#8: Det har nog diskuterats en del tidigare här på forumet oh Johnson golvpolish, eftersom jag har min tillgång tryggad så har jag inte reflekterat så mycket över vilken man ska välja..men jag tror du kan hitta referenser till detta, kanske på någon länk/tips-sida?

Ha det skönt i stugan!

Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus

ElLobo
0
#10

Här är en tråd om golvpolish.

Golvpolish och modellbygge!

PonCar
0
#11

Tack. Började kolla på den lite smått igårkväll. Glad