
Vilken grå nyans på JA 37 Viggen passar?
Jag undrar vilken grå nyans som passar bra på JA 37 Viggen? Jag ska göra Storsjöodjuret från F4. I dem instruktionerna står det Humbrol 147 och 128 (med lite 147 i). Jag tänkte ta Gunze (akryl) istället och det skulle då bli 338 och 307.
Jag misstänker att 307 kanske är för mörk och 338 för ljus.
Helst vill jag inte blanda till en nyans som blir mer korrekt, utan ta någon närliggande.
Någon som har förslag på nyans, och helst inom Gunze akryl?
Sen har jag en fundering om det gröna på just den Viggen. Det står att det ska vara två olika nyanser, en för fenan och en för nosen, men jag misstänker att det nog är samma nyans, och då den som är i den Jämtländska fanan. Jag har försökt finna bra bilder, men har inte hittat någon alls som visar bra. Någon som kan kasta ljus över denna fråga också?
Magnus.

Svedinos! Vilken grej!! http://www.svedinos.se/ BURAN!! Dem har en STARFIGHTER DÄR!
Hade ingen aning om det där och DIT ska jag resa så snart som möjligt. Nu blir det Söderhamn i morgon, så till Svedinos får det bli en annan dag framöver.
Finns resten av Monstret där med?
#2 Tror att 307 & 338 blir ganska bra. Mitt tips, åtminstone.
/Stefan

Tack Stefan!
Intressant projekt, undrar själv men vad menar herr Hayabusa? vilket märke/namn på färgen// en som aldrig lämnar marken 

Jo, zoncar, det är Gunze akryl nr 307 (FS36320 - Gray) och 338 (FS36495 - Light Gray), som kan jämföras lite med Humbrol 128 och 147.

Hoho. Jo, dem är kanske snyggare, men Monstret är mer spännande. 
Jag tror att en av bilderna besvar min fråga nästan om den gröna nyansen. Ser ut som om det är nästan samma nyans på fenan, kanske att den är aningen mörkare.
Lite tjatigt, kanske. Men jag kan också bekräfta att 307 och 338 funkar finfint.

Vad bra, tack. Då får det bli 307 och 338!