HHJJÄÄLLP!!
Jag bygger ett dio med lite ruiner från miniart och har upptäckt till min fasa att jag saknar "rutglas".
Finns det någon som sitter på lite glas eller någon som har en ide på vad man kan använda istället.
Mattias
Overhead plast tycker jag funkar bra.
har du en genomskinlig plast hemma,typ lock från nån smör/creamfreach/ost/mm så fnkar det,eller från nån leksaks förpackning
hoppas det hjälper
sani
www.bosnafly.n.nu
Hej!
Som sagt ny på forumet men jag kastar mig ut ändå.
Jag läste någonstans att man kan använda täckglas till mikroskop.
Ni vet, när man skulle kolla på något i mikroskop lade man det på en tjock glaskskiva och sedan lade man en vattendroppe på och ovanpå det en jättetunn liten glasskiva (täckglas).
Vill man sedan göra krossade rutor så blir det inte mera realistiskt än detta. Lägg in glaset i lite papper och rulla knogen försiktigt över tills glaset går sönder och sedan har man en trasig glasruta.
Risken finns dock att man skär sig rejält på detta när det ligger i diot….
Förr fanns dessa täckglas på Clas Ohlsson men inte nu när jag sökte. Tyvärr.
Peter
---------------------------------------------------------------------------
Inget är omöjligt, det omöjliga tar bara lite längre tid...
Mina bilder: http://eliasson.selfip.com/images/index.php?cat=9
Jag fick tipset att slakta gamla CD-fodral när jag behövde rutor till en bilmodell. Kanske i tjockaste laget som fönsterglas?

Kolla i köket om du inte har några matförpackningar som kan passa. T ex lock från Kesella eller dyligt.

Täckglas är kanonbra! De övriga förslagen tror jag blir alldeles för tjocka i 1/35.
De här har det inne, 100 stycken som kommer räcka lääänge.
Bra firma, snabba leveranser:
http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=K5072
Säg att glaset är 4mm tjockt (det är tjockt glas, det), det blir egentligen 0,11mm! Men 0,7 kommer du undan med, helt klart.
Hasse - Medarbetare på Modellbygge iFokus