Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: gruppbyggen
Läst 1273 ggr
gismo76
0

GB 16: Peugeot 307 WRC 2006 Team Expert ,,Solberg

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Då var det dags för en bil till…Denna blir Pegga 307 Team Expert Monte Carlo som Henning Solberg tävlade med där 2006. Färgen kommer jag köpa från Hiroboy. Dekalerna är från Studio 27 igen.

Gismo

gismo76
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Dekalerna

Azgaron
0
#2

Ser intressant ut Gismo!

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

[Henke29]
0
#3

Vilket härligit bygge du ska ge dig in på Skrattande

gismo76
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Tyvärr har jag tappat allt vad bygg lust heter här men lite har jag hunnit bygga men inte lagt in några bilder på ett tag  …

Detta har hänt såhär långt

gismo76
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Lite mera

gismo76
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Tamiyas Ets ,,,,orginal

gismo76
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Lite bromsdetaljer

Proosen
0
#8

Ser ju inte fy skam ut det här, fast det är lite trist att Tamiya envisas med dekaler till knappar och vred i panelerna nu för tiden istället för gjutna detaljer.

Själv har jag allmän byggtorka men det känns som om den är på väg att ta sig. Har massor av idéer som snurrar omkring i skallen.

Vi får ta tag i byggandet tillsammans och hetsa till stordåd framöver.

Niclas

gismo76
0
#9

Japp Tamiya har blivit aningen lata med sina detaljer vet ej varför.

Har ju många modeller jag skall bygga bla alla nya Fujimi formel 1 bilar både vanliga och dom i klarplast som vid en första kontroll ser riktigt fina ut.

Sedan får jag snart hem Tamiyas nya Ferrari G60 årets bil och inte är den fin det tråkigaste och fulaste som byggt tror jag.

Låter som en bra ide att ta tag i det tillsammans jobbet tar ju en del tid med tyvärr ser det mörkt ut efter Mars…

Gismo

Maysula
0
#10

Inte illa utan bygglust Skrattande

Hörs

Thomas

Azgaron
0
#11

Ser snyggt ut Gismo!

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

gismo76
0
#12

Tyvärr så kommer jag inte klara av att göra klar denna innan tidsgränsen som blir på nyårsafton så jag får nöja mig med dom 3 jag fick klara. Ingen ide att stressa klart ett bygge som man inte blir nöjd med.

Vet inte vad som hänt men all bygglust är helt borta just nu.

Hoppas den kommer tillbaka snart igen.