Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: airbrush-färg-lack
Läst 7087 ggr
Panzer
4

Tips för att ta bort torkad Humbrol färg?

Jag har några Gamla modeller målade med Humbrol som jag tänkte ta bort färgen på, men det är ett litet hel***e att lösa upp. Har prövat med aceton, med det funkar inte tillräckligt bra.

Tips?

parat-klab
0
#1

Ugnsrengöring tex. se Färgborttagning.

[
](Färg borttagning)

Tails
0
#2

Den tar nästan bort allt. Fick bort många delar och milluput med den med! Rekommenderar den men räkna med att bitar lossnar! Flört

Mvh Hampus

starhawk
0
#3

En mildare metod är att dränka modellen i en kraftig såpalösning, typ någon vecka eller så, jag prövade den med Model Master enamel och nästan allt lossnade, det lär vara ännu effektivare mot Humbrol enamel färg, då slipper man den sprödare plast som ungnsrengöringen kan ställa till med

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

Panzer
0
#4

#2 Jag antar att du prövade Mr Muscles?

#3 Prövar nu med Grumme tvättsåpa på humbrol täckta metall-minis. Vi får se om det fungerar lika bra på metall som på plast.

Läste att Kaustik soda inte får användas på oädla metaller så som Tenn och Bly så det alternativet går bort för min del.

bongus
0
#5

Bromsvätska (alltså sådan man har i bromssystemet på en bil/MC) fungerar också utmärkt.

Panzer
0
#6

#5 Vilken Bromsvätska fungerar bäst på Humbrol?

bongus
0
#7

#5 Oj, det vågar jag inte säga. Det var hemskt länge sedan jag tog bort färg. Jag minns dock att den bara flagnade av. Det var bara att tvätta bort bromsvätskan.

Man kan väl misstänka att de flesta bromsvätskor har samma grundingredienser. När man googlar ser man dock att det finns glykolbaserade,

mineraloljebaserade och

silikonbaserade.

Om man läser här http://sv.wikipedia.org/wiki/Bromsv%C3%A4tska ser man att det troliga är att du skall ha glykolbaserad bromsvätska. Det gissar jag eftersom oljebaserad verkar vara ovanligt och jag vet att den jag använde inte var violett eller grön.

 EDIT!

 Från Wiki Flört

Nackdelen är att glykolbaserad bromsvätska är ett mycket effektivt färgborttagningsmedel när man minst önskar det

ElLobo
0
#8

Jag tror att det ska fungera med vilken bromsvätska som helst, bara den INTE är silikonbaserad. GM:s DOT3 ska dock enligt uppgift inte vara lika verksam som andra bromsvätskor på Humbrol.

Panzer
0
#9

Tack för tipsen.

[Orso]
0
#10

själv tycker jag att bromsvätska är för kladdigt att hålla på med. Det är jobbit att få bort den överallt. Man vill ju inte att det ska ligga kvar i något skrymsle och förstöra den nya lacken.

Humbrol har jag tagit bort med Mr Muscle ugnsrengöring, jag har inte tålamod att låta saker ligga flera dagar i blöt i såpa.

Jag är inte riktigt säker på att det är ugnsrengöringen som gör plasten sprö eller om det är åldern på plasten som gör det.

Panzer
0
#11

Jag såg på innehållsdeklarationen att Mr Muscle innehåller NaOH samma som Kaustiksoda alltså. Då ämnet reagerar med oädla metaller så kan jag inte använda den till mina minis.

Kan en "Stripper" vara ett alternativ, som dom säljer i måleriaffärer?

Panzer
0
#12

Skickade ett mail till Humbrol och frågade hur man bäst tar bort deras oljebaserade färger från metallfigurer av bly och tenn.

Fick detta svar:

"I am sorry but you will actually have great difficulty in removing our enamel paint from these items without damaging them. I recommend painting over the existing colours."

Kommer nu endast att använda Humbrols oljebaserade, över ett redan täckt lager av vattenbaserat.

johannespanzer
0
#13

Spännande ämne! Kul att du fick svar från Humbro, fast det var lite "yxskaft" över svaret. Flört

Eftersom det är tennfigurer så tror jag på bromsoljemetoden. Prova vanlig Dot4, lägg i en glasburk i en vecka och tänk på att det (som vanligt) är giftigt och otrevligt.

Jag fick nästan bort färgen från en matchboxbil (en sån metallbil, vita grundfärgen ville inte bort) en gång med den metoden. Jag har dock för mig att bromsoljan smälter plast också (kan vara olika på olika plaster misstänker jag), så använd inte på plast helst.

Apropå kaustiksoda, så fick jag det på diskbänken en gång, utan att märka det, men nästa morgon var diskbänksplåten skrovlig…

berfrund
0
#14

#13 på diskbänken hallå man får inte blanda drinkar med Kaustiksoda även om Robert tycker de e gott…Skrattande

Proosen
0
#15

På en tennfigur skulle jag använda förtunning, det lär flaga bort lacken på ett kick.

Annars är bromsvätska nästan oslagbart på alla typer av färger även om det är overkill på akrylfärger som lättast tas bort med någon typ av sprit. T-dojja, spolarvätska eller liknande.

Niclas

Panzer
0
#16

#13 Ville bara klargöra vad jag menade med att applicera i lager.

Om jag först täcker modellen med vattenbaserat och sedan med oljebaserat så kan jag lätt lösa upp all färg med T-sprit, då den oljebaserade ej är målad direkt på modellen. Men med Humbrols metod så ska det täckas över med fler lager för varje gång det målas om.

Var inne på OkQ8 och frågade om bromsolja som metod för borttagande av färg. Killen i kassan sa att under alla år han hade jobbat där så hade han aldrig fått en sådan fråga och visste inte vad jag pratade om :) Det enda dom hade var någonslags "miljömärkt" Q8 tjafs och inga som helst produkter som DOT4.

Frågan är alltså, var får jag tag på DOT4?

T-34
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#17

Det kanske funkar med bromsvätska men jag tycker det verkar lite "overkill" och det är jädra starka grejer lite i onödan.

Jag får mina gamla vagnar helt rena med MrMuscle ugnsrengöring, ett par vändor i plastpåse och sen lite gnuggande med tandborste.

Denna Jagdtiger var täckt av ett lager grundfärg och två lager färdigfärg från Humbrol och blev helt ren så gott som.

Magnus

berfrund
0
#18

#17 går tyvvär inte på ädla metaller se #11

#15 tackar för tipset provar med en vagn nu så får vi se om det funkar med förtunning.

Azgaron
0
#19

Miljövänlig penseltvätt har jag använt för att ta bort gammal färg tidigare! Funkar fint men luktar inte särskilt gott! Påminner lite om bromsvätska i lukt och konsistens tror jag!

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

johannespanzer
0
#20

Berfrund, hehe, man kan ju inte dricka det där, nej inte dricka! Flört

#16 Panzer - Humor, ja då har han i kassan inte hört mycket. Flört

Tyvärr hänger jag inte med riktigt i resonemanget där i #16 med lager av olika färgtyper?

Men om jag förstått rätt, är det akryl på tennet? Och du vill få figurerna "tennrena" igen? Det är i alla fall vad jag tänkte mig.Glad

 Vet inte riktigt hur bromsoljan funkar på akrylen, som är mer "plastig" men förhoppningsvis smälter den bort den.

"Fultema" de bryr sig inte om miljön: sök på biltema & dot 4 Flört

Få inget av smörjan på fingrarna och all smet skall in på miljöstationen faktiskt, bromsolja sas förr vara riktigt evil! Rynkar på näsan

#17 Jo, lite overkill är det, men eftersom det är tennfigurer, kan det funka bättre än mr muscle, fast säker är jag inte, inväntar med spänning experimentresultaten ala Staffan & Bengt! Detta kan bli lika legendariskt som fotolim av sega råttor! Skrattande

johannespanzer
0
#21

#15, Proosen - vilken typ av förtunning talar du om, jag har själv aldrig testat det, verkar intressant. Glad

#18 berfrund - låter spännande, vill gärna höra resultatet.

Panzer
0
#22

Fakta om Kaustiksoda/Natriumhydroxid:

"Starkt basisk lösning som angriper aluminium, bly, tenn, zink och deras legeringar. Reaktionen sker under vätgasutveckling vilken kan medföra explosionsrisk."

Så vi som sysslar med metallfigurer har inte så mänga alternativ till rengöring som ni som sysslar med plastmodeller :(

Panzer
0
#23

#20 Tack för tipset Johannes. Ska spana in Biltemas hemsida :)

Vill också gärna veta vad Proosens förtunning består är?

starhawk
0
#24

#23: Jag skulle tippa på färgens förtunning så klart Cool

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

berfrund
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#25

Hepp! 

Det funkade någorlunda med förtunning men har nog fel typ har humbrol:s nya förtuning tanken fick ligga övernatten i förtunning men fick endå putsa bort färgen med borste på slip maskin.

Tanken vart i det närmaste polerad av färg resterna som fastnade i borsten.

Tornet till vänster är färgen kvar på tanken till höger är utan färg och den i mitten den putsade.

Panzer
0
#26

Jag har något minne av att jag har försökt låta modellerna ligga i Humbrols thinner för upplösning, tyvärr gav det inget vidare resultat.

Jag tror man får göra som Berfrund gör, nämligen putsa skiten ur minisarna så långt det bara går:)

Proosen
0
#27

Den förtunning jag menar är cellulosathinner, standardförtunning och liknande heta lösningmedel.

Som en sista utväg skulle jag testa med etylacetat som hittills löst upp det mesta i färgväg jag råkat ut för.

Niclas

Joppo
0
#28

Många kockar i denna tråden… Här har ni en tillTungan ute

Färgborttagning Sverok

Läste detta för lääääänge sen… Tydligen kom de fram till att det ultimata medlet var nåt som kallas Liberon Stripper… Dock verkar det vara galet starkt… Så man ska nog vara mycket försiktig om man testar det…

Dock skulle jag personligen hellre prova detta medel

Använde nåt liknande när jag tog bort färg från en moped för en gång i forntiden… Det fungerade mycket bra…

Mvh Joppppo

starhawk
0
#29

#25, 27: Med färgens förtunning menade jag snarast cellulosaförtunning eftersom det är den jag förtunnar dom oljebaserade färgerna (enamel) med

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

berfrund
0
#30

Tack alla de blev putsning på samtliga till slut.

Blir kul att måla om dessa när nu färgen vill komma som jag beställt.

#28 helt galen tråd undrar vad de målat med som behöver så starka medel så att handskar o allt försvinner bums…Skrattande

starhawk
0
#31

När det gäller metallfigurer kan man ju ta till rätt starka grejor, det är värre med plast, man vill ju att det skall finnas kvar i samma form och inte bara hopsmält till en klump (eller helt upplöst?)

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

berfrund
0
#32

Ja tack men min hälsa går före… de är inte nyttigt att anväda så starka saker som de gör…Glad