
Bra akrylfärg att penselmåla med?
Finns det någon bra som är lätt att pensla utan att få störiga penseldrag?
vallejo?
mvh
Jag har provmålat en 1/35 gubbe med vallejo, och jag tycker att den funkar bra. inga märkbara pensel drag, spär man ut den ordentligt så.

Ok, ingen som provat en stridsvagn?

Jag har penselmålat stora ytor på mitt 1:24 spitfirebygge med vallejo, bara på insidan förvisso, men det funkar bra om man SPÄDER den mycket, minst 50/50, gärna mer.

Jag har penselmålat med Tamiya, Citadel, Model Master och Vallejo, och med Vallejo fick jag tydliga penselränder, inte med dom övriga. I och för sig hade jag inte spätt ut Vallejon, men jag hade inte spätt ut någon av dom andra heller
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Okej tack för svar, har haft två burkar tamiya som jag inte provat men nu är dom helt väck, har väl hamnat i soporna av någon konstig anledning..
Jag har provar vid flera tillfällen att måla med på Tamiya och Gunze med dåligt resultat, tills jag härom dagen testade med Mr. Hobby Redarder och fick ett kanon resultat!
Har även provat Humbrols nya vattenbaserade färger och är imponerad, måste dock importeras då jag inte hittat någon återförsäljare än.
Sen har vi Vallejo och jag tycker de funkar att måla med, men är svåra att få tag på om man som jag bor på landet!
Jag tror att detta med färg är något man får prova sig fram med och ta alla rekomendationer med en nypa salt! Vad som funkar med dig, kanske inte alls funkar med mig!
Detta var dock lite tips - slit det med hälsan!
//Marcus
#6 Jag tror Modelcraft i Malmö säljer Humbrols akrylfärger… Så slipper du importera :D… De har även Vallejo…
Mvh Joopppooo

#7 japp de finns båda med som leverantörer på hemsidan dock hittar jag inget av produkterna på hemsidan.
Hemsidan är enormt trög…går långsamt…
#6 Malmö? Det måste bli import från ett annat land eller? Allt söder om Göteborg är Danmark vetdu!
//Marcus

Spel med posten säljer också Humbrols akrylfärger.

Precis som Marcus säger i #6 är det väldigt inviduellt vilka färg-fabrikat som passar, vissa personer hävdar t.ex. att man inte kan penselmåla Tamiya medan jag själv aldrig har haft några problem på den fronten, så det bästa är nog att prova sig fram till vad som passar en själv. Att få tag på olika märken kan däremot vara lite pillrigt, själv har jag en viss fördel av att bo i Stockholmstrakten med Wentzels, Hobbybokhandeln och Harambee att botanisera på
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Nära till malmö så det är lugnt, jobabr där ibland med… sen hade jag faktiskt hellre tillhört Danmark ibland ;)

# 9
Med tanken att jag har bott halva mitt liv i Gôteborg så vet man vad gränsen mot Danmark går blir ofta kallad flykting då jag bor norr och Stockholmen nu för tiden.
Själv handmålar jag allt då det inte finns möjlighet till att köra spruta i lägenheten.
Jag har inte haft några större problem med varken Tamiya eller Humbrol och Vallejo, Tycker de kompletterar varandra bra visst får man späda och fixa lite men de hör till.
Testa sig fram e de som gäller sen hittar man sitt sätt…
#12 Hmm…vi som bor i Skåne har ju förmånen att kunna se den utmärkta serien "Klovn" på dansk TV.
/Stefan
Penselmålning med Tamiya har fungerat bra i mitt tycke. Späd gärna med Tamiyas egen thinner X-20A och "dränk" ytorna, det motverkar penseldragen och färgen jämnar ut sig själv bra.

Även Bromma Hobby i Abrahamsberg utanför Sthlm säljer Humbrols Akrylfärger. http://www.brommahobby.se

# 6
Min lokala färgaffär som öppnar 0700 på morgonen för alla målare har även Humbrol vattenbaserade acryl färger. Så ett tips är att kolla lite färgaffärer (eller ringa runt).