Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: flyg
Läst 1570 ggr
Fisken33
0

Mitt första flygbygge på länge.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Inspererad som jag blev av Tunnans Val bygge så ska jag försöka mig på en sådan också, kommer säkert inte bli så bra som den blev, men det är några år sedan jag byggde ett plan sist och det här är en ny skala för mig också.

Modellen utger sig för att vara en Tamiya 1/50 men jag vet inte, är det en Tamiya så måste det vara ett tidigare modellsläp för den här saknar färgreferenser och pasformen är inte så är jätte bra överallt, så en del spaklande har det blivigt.

Sedan, som jag redan har frågat om tidigare, så är det två jättefina utkast tappar på insidan av cokpitglaset så den har jag tänkt att lägga någon slags duk över, har ni några förslag på nått sånt så skulle det vara kul och höra vad ni tycker om den iden.

Här är i alla fall lite bilder på hur långt jag har kommit nu, och en bild på cokpitglaset, syns kanske inte så bra men där är dom.

Fisken33

 

pryzze
0
#1

Detta skall bli kul att följa.

Lycka till med bygget !!

. . .  och fotograferingen Flört

//Pryzze

[Henke29]
0
#2

Mycke kul att få se ditt bygge.
Som sakt lycka till nuSkrattande
Ser ju bra ut så här långt.

Henke

WildeSau
0
#3

#0 De måste gå att slipa ned. Jag har haft liknande märken på en Revell-huv där jag först skrapade ned kanterna på utkastarmärkena för att därefter slipa med 240-, 400-, 800-papper. Sedan tog jag lite rubbing till den sista poleringen.


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

Fisken33
0
#4

#3 Ja jag läste ett inlägg här på forumet om hur man kan fixa och trixa med huvglas, men desvärre så finns det inte så mycket att tillgå av dom sakerna som dom andvändes i det inlägget.

Tackför tippset ändå, men det lutar nog mer ått att täka det med något.

denstore
0
#5

Det där är en gammalt Tamiya från 60-talet, egentligen. Dock så kom de som reissue för några år sedan, så det kan nog mycket väl ha varit en sån du fått fingrarna på.

Har inte din fru en sån där trestegs polerings-"fil" för naglarna? De brukar funka fint för att polera upp huvar med, efter att man har slipat på dem.

Fisken33
0
#6

#5 Nae tyvär, hon är inte så mycket för det där med smink och sånt, hon har en nagensax det är allt, så vill man se henne i smink så får man måla på henne själv.

Raldor
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

#0 Så här såg det ut på Duxford på morgonen. Huruvida japanerna hade något liknande under WW2 har jag ingen aning om.

Fisken33
0
#8

#7 Jag något sådant får det nog bli, får väll skylla på att dom inte vill tvätta saltavlagringar på huvglaset.

denstore
0
#9

Jag kan skicka över en uppsättning nagelfilar till dig. Vi kan ordna det via PM.

Azgaron
0
#10

Ska bli intressant att följa det här bygget! Hoppas du får ordning på huven!

Azgaron

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

Fisken33
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Efter många försök så kom det äntligen fram inlägget, jihuu!!

Och efter lite torpassning, spakling och slipning har jag kommit så här långt, nu ska jag bara vänta på en lite varmare dag så ska jag grunda den tänkte jag, under tiden ska jag meka ihop motorn.

 

AlliN
0
#12

snygg. kan man inte grunda med humbrols nr.1 med en airbrush funkar för mig.

//AlliN

Fisken33
0
#13

#12 Har en burk med Tamiyas vita primer jag tänkte dra på.

Fisken33
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Ja den lilla motorn tog inte lång tid att sätta ihop och måla, så nu ska jag rulla tummarna tills det blir soligt ute.

Fisken33
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Ja så lös då solen och fåglarna kvittrade, och jag förpestade luften med Tamiyaspray, men bra blev det, förutom att man ser alla ställen man slarvat med spackling och slipning.

Azgaron
0
#16

Ser bra ut!

Skarvar där man slarvat/missat lite med spackling och slipning händer lite då och då tycker jag!

Azgaron

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

[Henke29]
0
#17

Ja tycker också att de blev bra Skrattande

Henke

[Tunnan]
0
#18

Ser ju hur bra ut som helst

Fisken33
0
#19

Ja nu är den ju bara vit än så länge, det ska ju på annan färg med, och den ska desvärre penslas på, så det kommer säkert bli lite anolunda.

Fisken33
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#20

Så har det äntligen hänt lite igen efter ett par kallare och fuktigare dagar, andra lagret färg är färdigt på undersidan och ytligare ett grönt ska på, ska nog späut det lite mer den här gången.

Fisken33
0
#21

Har jag haft ett dator haveri att bena ut , det var visst någon NTLDR fil som saknades så det har inte blivigt så mycket bilder på ett tag, har dock lagt på det andra lagret grönt och penslat allt med terpentin en gång för att få bort penseldragen som syntes värst.

Kommer snart en bild uppdatering igen.

Azgaron
0
#22

Ser fram emot att se fler bilder! Ser bra ut!

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

johannespanzer
0
#23

Tjusigt tycker jag! Tråkigt med huvglaset, det finns iallafall 2 trådar om lite fixatips, är det ett problem där gjutet "sticker ut" för mycket, eller är det ett "insjunk"? Verkar klurigare att fixa ett insjunk.

Fisken33
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#24

Ja så har man äntligen gjort lite igen då, inte så mycket dock, har satt dit dekalerna, dom var inte dom bästa, väldigt lätt för att gå sönder.

Senare ska huven på och någon form av täkande filt/duk av något slag, sen ska den vädras lite, lite avgas sot och liknande.

 

Raldor
0
#25

#24 Min erfarenhet av Tamiyas dekaler är också att dom är väldigt sköra och vill gärna gå sönder.

Fisken33
0
#26

#25 jo och tid tog det innan dom släppte tillräkligt för att föra över dom på modellen.

Azgaron
0
#27

Ser bra ut Fisken!

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

[Henke29]
0
#28

Ser mycke bra ut de där Skrattande
Tråkigit att dekalerna ska va så jobbiga…

Henke

Fisken33
0
#29

#27,28 Tackar.

Jo men det är en gammal modell med så det kanske inte är så konstigt.

tubrik
0
#30

Fint bygge :)

Gamla dekaler har en tedens att bli konstiga.

starhawk
0
#31

#25: Har aldrig haft något problem med Tamiyas dekaler däremot gick mina första Academy sönder, lyckades få ihop delarna dock

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

pelleb
0
#32

#24 Den blev ju riktigt bra till slut. Snyggt jobbat Skrattande

#24: #25  Då skulle ni pröva dekalerna till Tamiya`s 1/48 Mustang (Old Crow)Skrattande Det var det tjockaste och segaste dekaler jag har träffat på. Helt omöjligt att få dom att krypa ner i panellinjer och vid skarvar, det hjälpte inte ens med MrMark Setter som kan ta livet av vilka dekaler som helst om man är oförsiktig. Men här hjälpte inte ens det Foten i munnen. Det blev till att ta fram skalpellen med ett nytt blad och lägga snitt i alla panellinjer och bada dekalerna med Micro Scales lösning i omgångar samt blåsa på med hårtorken. Till slut blev det hjälpligt bra. Jag tror att det var under en tid då Tamiya gjorde sina egna dekaler.

PeO