
Nytt i bygghögen kv 4 2023
Här kommer den fjärde och sista tråden för året 2023, där ni kan visa upp era nya inköp vad gäller modellbyggsatser.
Oktober – December 2023
Och kom ihåg att det som vanligt är när ni får hem grejorna som räknas, inte när ni beställer dem. 🙂
Föregående tråd i ämnet var:
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
- Redigerat 2024-01-23 11:14 av Roca

Jag hade turen att ramla över den klassiska Airfix modellen utav Free Enterprise…😃
Det var Hobbybokhandeln som hade fått in ett exemplar av den.
Modellen är inte helt lätt att få tag i och räknas som en av Airfix ”heliga graal” modeller, tillsammans med bl.a. S.S France, SAM-2 Misssile set m.m.
(Har lyckan att även ha dom båda i min ägo…☺️)
Jag blev väldigt förvånad när jag såg hur liten lådan var när jag fick hem den.
Men innehållet är kompakt och väl packat.
Det är tur att jag har proppfullt på byggordet just nu. så jag behöver inte fundera på om det ska byggas eller inte för tillfället…😉
Mvh / Janne
- Redigerat 2023-10-21 16:40 av JaGa

#2:
Vilket kap!
En sån där ville ha låda på 70-talet, men det var aldrig någon som tog hem den av mina handlare. Att sitta och gotta sig i katalogen däremot, det gick fint!
/Niclas
#3:
Hej Niclas,
Jo, det var ett riktigt kap som jag hade tur att få tag i…😃
Nu har jag tack vare det här senaste köpet äntligen fått ihop samtliga Airfix passagerarfartyg som dom gett ut.
Free Enterprise modellen var nog inte så intressant för våra Svenska handlare att ta in heller.
Yakol har jag handlat en gång tidigare ifrån.
Lite färg blev det då.
Fungerade klockrent…☺️
Mvh / Janne
- Redigerat 2023-10-22 00:11 av JaGa

#4:
Själv byggde jag SS France när det begav sig och tror det var även R. M. S. Queen Elisabeth? Fast det kan ha varit något från Revell också även om jag vill minnas att det var en Airfix med två skorstenar 🤔
Trevligt att få upp alla på hyllan.
/Niclas

Inte så mycket satser men väl tillbehör för att få till några lådor jag har både påbörjade och på hyllan.
Kom ett gäng dekalark till några F1-bilar från Spotmodel för ett par dagar sedan.
Så nu kan jag färdigställa en och fortsätta eller projektera övriga.
McLaren är strax färdig och jag kan rekommendera Shunko!
/Niclas

Blev med en FORD i fredags, Revells '71 Mustang BOSS 351.
Svintrist låda men innehållet ser toppen ut. Dekalarket som är Italienskt (troligen Cartograf även om det inte står mer än Italy på det) är mycket fint och fullmatat med små stenciler till bl a fläktremmen.
Väldigt välpackad låda, massor av ark med fint gjutna delar så vitt jag kunde se vid en snabb titt.
Den får dock ligga till sig lite och vänta på sin tur.
/Niclas
Det ska bli spännande att se 🔬den 🔨🔧🪛🪚färdigbyggd.
Vänliga hälsningar Roland Karlsson

Jag har passat på att beställa hem tre exemplar av Italeris Scout Car i 1/72,
från Alfa Hobby.
Kom först ut 1976 under ESCI-märket och har återutgivits ett antal gånger under årens lopp, som ESCI-Ertl, Revell, Polistil…senast som Italeri 2009, det är dom som äger formarna. Har varit lite svår att få tag i och dyr på eBay och liknande, så den här nya utgåvan är välkommen!
Jag tänker mig bygga en vagn som Pattons personliga fordon, en som katangesisk och en med FN-märkning (de båda sistnämnda från Kongokrisen, 1960-talet).
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
- Redigerat 2023-11-15 08:14 av Roca

#2: Jag har en byggd sådan i gömmorna som min far byggde när den kom ut. I sitt jobb var det han som konstruerade propellern på originalet.

#10:
Halloy Jens,
Vad kul att pappa din byggt den och dessutom konstruerat propellern på fartyget…😃
Om du hittar modellen, så lägg gärna ut lite bilder här på den…🙂
Jag har haft kontakt med en Engelsman som byggt en fantastiskt fin modell sv den.
Han skickade mig fler bilder på modellen, både när den blev färdig och under byggets gång.
Här är en bild på den!
Mvh / Janne
- Redigerat 2023-12-07 00:24 av JaGa
#11:
Kul om du får nytt liv i dom Niclas…👍
Lägg gärna ut bilder på dom då!
Mvh / Janne
Instämmer med #13 JaGa
Vänliga hälsningar Roland Karlsson

Ett sista tillskott kom på julafton i form av en special-klapp från min svåger,
som hade hittat denna åttiotalsraritet, Revell Heinkel He 111 i skala 1/144,
vid julstädning av garaget :-)
Modellen är från början utgiven av Crown 1975 och första Revellutgåvan kom 1982, min är från 1984. Svåger Mathias hade som barn påbörjat bygget men aldrig blivit klar - vingarna sitter bland annat monterade upp och ned! En utmaning, men inte ett omöjligt räddnings-bygge.
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus