3D skrivare, några kunniga?
Jag har gått i tankarna på att skaffa en skrivare och läst litegrann och kollat tuben men som med mycket blir det bara fler frågor och kli i huvudet.
Om man vill ha en för hobbyverksamhet i första hand till modellbyggen vad hade ni rekommenderat?
Tänkte upp till 5000kr.
Vad för skillnad är det på ämnena? Resin/filament/pla/abs mm.
Märken/program vad är en washing/curing machine?
- Redigerat 2022-10-06 08:21 av Niklas
Petzon, som förr var ganska aktiv här på forumet, skrev en bra artikel om just detta ämne i Allt om Hobby för något eller några pår sedan. Om du skulle ha glädje därav kan jag leta igenom högen med AoH och ta vreda på i vilket nummer det var … ?!
"Oh bury me thar! With my battered git-tar!
A-screamin' my heart out fer yew!"

Det första du behöver bestämma är om du ska rita egna grejer eller mest köpa färdiga filer?
Om du vill rita själv behöver du kunskaper i att rita med något CAD-program. Fusion 360 är väl det som i så fall är vettigaste för oss hemknåpare då det finns en gratisversion.
Vad gäller skrivare är resinskrivare att föredra för modellbygge då det blir så mycket bättre detaljer och tunnare lager i utskriften.
Allt detta sagt i sken av min egen okunskap i ämnet så det finns mycket mer och uttömmande information i ämnet.
/Niclas
#1: Hej.
Har du tid och lust får du gärna leta fram det åt mig.
#2: Jag hade nog tänkt att både köpa men även lära mig att rita själv.
Har jobbat med cnc maskiner i 16 år så lite koll har man på programmering och CAD.
Men mycket pengar och tid man egentligen inte har..
Då får jag kolla närmre på resin skrivarna.
#3: Hej igen! Det var en artikel i tre delar, publicerad i nr 4/2019, 5/2019 och 6/2019.
"Oh bury me thar! With my battered git-tar!
A-screamin' my heart out fer yew!"
#5: 👍🏻👍🏻👍🏻 Tack så mycket!