Dioramahjälp - 3 eller 4 figurer på basplattan?
Detta blir inget stort "ingrepp" på dioramat eftersom denna figur redan är färdigmålad, men jag kan inte beslutat mig för om den ska vara med i "diskussionsgänget" eller inte. Jeepföraren finns ju redan med på ett hörn, fast väntandes vid sitt fordon, så han har sin givna plats.
Kanske ni kan ge mig lite feedback på detta?
Hur ser diskussionsgruppen bäst ut - 3 figurer eller 2 figurer?
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat
Min åsikt är att herren i grönt kan lämna.

Huruvida just herrn i grönt ska gå eller inte kan ju diskuteras. Men jag tycker att med två figgar ser
det mer ut som de bara stirra på varandra. Lite mer livat med tre stycken involverade i mötet.
/Niclas
Det var svårt att hitta amerikanska figurer i 1:48, som inte hade intagit stridsställning eller såg ut att döda den som var framför dem, och "Ike" samt "Patton" kommer ifrån just det här setet. I det setet så var det bara tre figurer som genom en lättare ommålning gick att "konvertera" ifrån ETO till PTO, Jeep-föraren inkluderad. RAAF-piloten är ju en resinfigur, som är köpt speciellt till det här dioramat.
De andra USA-figurerna gick inte att använda i det här dioramat, men kommer nog komma till användning i ett annat framtida, nästa år någon gång.
Så jag vet vad du menar, Niclas, det är svårt att få "konversationen" att verka levande. Kanske den amerikanska gruppen precis har anlänt till den Australiska uppställningsplatsen?
Hade jag byggt dioramat i 1:35 så hade det funnits betydligt fler kroppsställningar att välja mellan, men då är jag piskad att bygga ett 1:32-flygplan, och just en Boomerang i den skalan kostar ungefär 1.300:- plus frakt(!) ifrån England.
Just nu lutar det mot att "Patton" också ska få vara med och leka, men jag bestämmer mig slutligen först på fredag nästa vecka.
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat
- Redigerat 2020-10-18 19:16 av [Ilmavoimat]
Håller med i Proosen’s resonemang . 3 figurer gör det hela mer levande .
Vänliga hälsningar Roland Karlsson
Jag tyckte tre såg bra ut. Lite mer dynamiskt.
Då blir det en fjärde figur, så som det var tänkt från början.
Det är ju inget större ingrepp att få "Patton" att passa in.
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat
Hej
Jag tycker 3 figurer ser bra ut. Extra bra är om de kan interagera med varandra mer än att titta på varandra. Ex Patton lägger sin högra arm på pilotens axel och verkligen säger ”lycka till”.
/Erik
#7: Hur många varianter av gubbar finns det? Kan man välja vad som helst?
Man kan blanda lite med armar och ben om man är skicklig, men det kräver lite trixande, och detta är mitt tredje seriösa diorama totalt och det som jag onekligen har lagt ner allra mest tid, energi, svordomar och huvudvärk på.
Skalorna 1:72 och 1:35 har onekligen mest urval, både i fredliga och krigiska poser, medan det förstnämnda är ganska svårt att hitta i 1:48 enligt min erfarenhet…såvida man inte satsar på betydligt dyrare resinfigurer för lite mer ovanliga scenarior, så som min australiska pilot, som INTE finns i en vanlig plastbyggsats.
Tack, Erik, det återstår bara lite grann mer arbete på just interagerandet och positioneringen av figurerna. Jeepföraren har ju sin givna plats (vid sitt fordon), liksom piloten har sin plats vid sitt flygplan och "Ike" har sin som "samtalspartner" mittemot honom.
Det är bara "Patton" som jag måste hitta en bra plats till. Jag har faktiskt, precis som du föreslår, funderat på att göra om honom lite grann genom att kanske sätta dit en annan arm t.ex. eller limma fast en av armarna i en annan position. I värsta fall så har jag ju armar över ifrån de andra jänkarna i samma byggsats.
Skylt har jag nu till dioramat, en jättefin mässingsskylt med passande skruvar till. Den här gången blev det en medvetet dyrare "provbeställning", men nästa år planerar jag att lägga mer tid på just dioramor och då blir det en massbeställning till samtliga för att göra det hela lite mer kostandseffektivt.
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat
- Redigerat 2020-10-21 17:34 av [Ilmavoimat]
#9: Okej. Levereras de i delar eller måste du amputera gubbarna för att byta delar?
De massproducerade figurerna kommer som vanliga byggsatser tillsammans med vapen, ryggsäckar osv. I det här fallet så var skärmmössan och hjälmarna separata delar, likaså armarna till figurerna, medan benen redan var gjutna ihop med överkroppen.
Detta antagligen för att underlätta målningen.
Med andra ord precis som vilken byggsats som helst.
Och, ja, jag kan om jag vill blanda armar för att skapa nya poser.
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat
Jättestort tack, Erik, din idé gav konversationen ett jättelyft. Det ser mycket mer levande ut nu!
Dioramat är nu helt färdigt, men detaljbilder kommer nästa helg någon gång, då vi kommer att ha mycket att göra med att slänga gamla möbler, städa, montera ihop nya samt ställa dessa på plats hela nästa vecka.
Vänligen, Morgan // Ilmavoimat