Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikettairbrush-färg-lack
Läst 985 ggr
Azgaron
0

Agama färgöversättningstabell

Finns det nån översättningstabell mellan Agama och tex Humbrol? Agama verkar ha nån produkt på sin hemsida, men inget man kunde tanka ner precis.

Satt just och översatte Gunze till Humbrol för min Shinden dock vekar jag ha vissa brister i mitt lager och vissa fanns inte nån motsvarighet till. Där finns en färg som de kallar propellerfärg? Hmm är inte de flesta propellrar svarta? Fast japanerna kanske hade andra färger. Funkar Agamas interiörgröna på japanska cockpitar?

Azgaron

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

 

WildeSau
0
#1

Japaneserna hade ibland en hemsk brun färg på sina propellrar

och enl. listan nedan en blåaktig färg i cockpit.

Agama på engelska

Conversion table

Fler konvertingstabeller


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

Azgaron
0
#2

Tack Sau!

Färglistor och konverteringstabeller är bra att ha! Tyvärr verkar det ju lite dåligt med matchning med japanska färger i Humbrolsortimentet.

Får ta och kolla upp det där med japanska interiörfärger, annars kanske B10 som jag köpte skulle kunna fungera.

Azgaron

Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!