Konstigt tyskt ord
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Någon som känner till vad ordet "murmelmotor" betyder? Jag hittade det uttrycket via en film på YouTube.
Okej, det där var nog den märkligaste maskin jag sett 🤔

Eftersom det är kulor som rör sig i rören och Murmel på tyska ("tysk" tyska, inte i Österrike t.ex. ) betyder glaskula eller stenkula så…kulmotor! Eller stenkulemotor. Man skulle kunna lockas att direktöversätta det till kulmotor som i tändkulemotor, men jag är inte tekniskt lagd nog för att veta om den funkar som en sådan.
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
Det där är väl en variant på en Stirlingmotor. En motor som drivs av temperaturskillnaden mellan en varm och en kall sida. En Tändkulemotor är en variant av förbränningsmotor där förbränningen sker i en tändkula och nyttjar både kompression och värmen från tändkulan som måste förvärmas när man startar motorn.

#3 Intressant! Därav uttrycket "Kula rö så far vi", myntat av strömmingsfiskarna längs Norrlandskusten 🙂
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
#2: aha, tack så mycket för förklaring!
#3: ja, jag hittade filmen med "kulmotorn" när jag letade filmer som visar Stirlingmotorns funktion.

#3: Nja inte riktigt, tändkulan fungerar som tändstift, den glöder under rätt tryck och atmosfär, det är platinan som reagerar på det viset. Mycket riktigt måste den uppvärmas först, som regel med en gasbrännare, kan även uppvärmas med elektricitet som på glödstiftsmotorerna, men då måste man byta ut kulan mot en glödtråd
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus