Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: allmänt
Läst 880 ggr
Filbrännan96
0

Ska jag spackla skarven på kanonen?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Håller just nu på och bygger Hobbyboss Stridsvagn 122, 1/35 och håller just nu på att sätta ihop tornet, varav jag just nu är vid kanonrörs-delen så att säga. 

Jag sitter och funderar på om jag behöver spackla en liten lång skarv på kanonröret som inte är så jätte synlig men är det om man tittar närmare. Har slipat med fint slippapper på skarven och försökte åstadkomma nåt men det syns fortfarande lite. Om jag tar spackel på glipan så känns det som att jag kommer att "gräva" ner för djupt i materialet när jag slipar bort så det ser fult ut och vill helst slippa det. Sen tycker jag inte jag riktigt kan handskas med spackel, iaf inte med det jag har nu för det blir inte alltid som jag har tänkt mig, jag vet inte för oftast blir det det här scenariot att jag gräver djupare i plasten så man förstör det nästan, fastän jag tar det så försiktigt jag kan. 

Kan ni ge några råd, tips på hur man kan göra?

"It´s all about the details"! Cool

Charlie82
3
#1

Maskera med tejp längs bägge sidor av skarven. Sen kan du spackla utan att oroa dig för att spacklet hamnar på andra ställen än i skarven. När du sedan slipar så gör det med ett fint papper som du kan forma som eldröret. Bäst är att använda en mjuk slipsticka, typ som en skumgummikudde med slipyta. Den formar sig efter rundningen på röret. Kom ihåg att absolut inte trycka då du slipar. Det är pappret eller vad du nu använder som ska göra jobbet, inte kraften. Har du en hård slipsticka så slipar du med lätta rörelser samtidigt som du följer rundningen. Att komma ihåg med spackel är att man inte ska gräva bort allt. Spacklet är ju där för att fylla en hålighet och där ska det även vara kvar då du slipat klart. Kör på och ta det lugnt så kommer det att bli alla tiders. Slipa lätt och nöt inte på samma ställe så du slipar plana ytor på röret. Du kan alltid dra på lite färg över skarven och kolla om du har eliminerat den. Annars är det bara att slipa vidare eller spackla mer. Lycka till!

Janne Nilsson
0
#2

Ett annat tips är att stretch lite gjutstam och klistra tråden i skarven med flytande lim så att den smälter in. Sen behövs bara lite touch-up genom att skrapa med kniv och sandpappra.

Janne Nilsson

"Bet Kinder bet, morgen kommt der Schwede.
Der Schwede der kommt mit dem morgenstern,
Er frist die kleine Kinder gern."

PAK43
0
#3

Ett tredje tips är att skaffa ett flytspackel, Tamiya har ett vitt sådant: http://www.tamiya.com/english/products/87096surface/index.htm

Tejpa, slabba på, låt torka och putsa enligt ovan. Fördelen med detta framför mer torra spackelvarianter att det kryper in i små håligheter och fäster betydligt bättre.

Eftersom jag efter mycken övning fortfarande är totalt usel på att sträcka gjutstam så får jag använda mig av spackel fortfarande :)

Filbrännan96
0
#4

Tack för alla tips!

#3 Tror jag funderar på att köra och testa på det här med flyttspackel. Verkar göra jobbet "lite" enklare på nått sätt. Nåt jag måste skaffa känner jag 😃

"It´s all about the details"! Cool

Charlie82
0
#5

Flytspackel är finfina grejer men kom dock ihåg att du måste upprepa behandlingen flera gånger så fort skarven är lite djupare. Skulle tro att du behöver göra det två gånger på skarven du har fotograferat.

starhawk
0
#6

Flytspacklet krymper en hel del när det torkar så man får nästan räkna med att göra det flera gånger. Men på typ smala springor så är flytspacklet suveränt. 

Har ett relaterat problem, jag skall spackla en hålkäl närmare bestämt mellan en vinge och flygkroppen där man definitivt inte kommer åt att slipa ordentligt, då kan man "måla" ett par gånger med flytspackel

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

Rone
1
#7

Ett annat tips är också en metod som jag har använt vid liknande "långskarvar" är att helt enkelt slippa att få någon större glipa.

 Du börjar med att skära bort styrpinnarna, sedan har man ett slippapper uppspänt på något slätt underlag så man kan slipa delarna riktigt plana på kontaktytorna. Därefter stryker man på ganska mycket lim (dock inte så det rinner utanför) på båda delarna och låter det dra in lite i plasten, det ska vara ett lim som smälter upp plasten lite (typ Tamiyas burklim som luktar riktigt mycket)

när man sedan lägger ihop bitarna kan man glida dem emot varandra lite så det smälter ihop och börjar bubbla ut lite grann. När det sedan har torkat skär man försiktigt av det överflödet och slipar lätt, då behövs sällan spackel. Man får givetvis vara försiktig så man inte slipar bort för mycket materiel så pipan blir orund.

starhawk
1
#8

#7: Jo det händer titt och tätt att man får ta bort styrpinnarna, antingen för att dom helt enkelt sitter fel mera sällan att dom är för långa, fast i det senare fallet kan man oftast fila ner dom en aning. Men när man limmar "styrpinnefria" delar får man se upp! det kan hända att dom får för sig att "vandra" i förhållande till varandra när man lägger dom på tork

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus