Brasilien köper JAS?

Vad trevligt! Riktigt kul. Hoppas nu att det stämmer.
Härligt, dags att börja fundera kring hur de kommer målas 😃
Grå/Grå som alla andra?
Men var finns en JAS39C i 1/72 när man behöver en?

#2: Förslag har ju funnits en tid och här finns några. Hur slutresultat väl blir återstår att se:
http://www.defesaaereanaval.com.br/?p=16428
http://depapercraftblog.blogspot.se/2010/11/saab-jas39-gripen-ng-fab.html
http://brasilnicolaci.blogspot.se/2011/04/gripen-ng-uma-duvida-surge.html
Nu köper ju Brasilien NG-versionen. Tror att den är ngt längre. Den NG som flyger idag kan jag bara skilja ut genom att kolla på huvudlandstället där "benet" inte går rakt upp från navet utan vrider sig in över hjulet innan det löper iväg uppåt. Det finns säkert andra sätt att se att det är en NG men dem känner inte jag, som sagt. Undrar om ngn byggtcen modell av NG? Ska googla lite om det. STORT Grattis till SAAB AB !!!!!
På IPMS Sthlms forum finns en tjej som har stenkoll på JAS. Tror nog att det kommer att dyka upp info/trådar om denna version där. Så småningom, åtminstone.

Jättekul för Gripen att Brazilen också köper detta bra plan 😃
# 3 Skulle inte Revell släppa en nästa år, eller är det en A med andra dekaler?
NG finns väl inte ännu. Den som flyger är väl bara en demonstrationsmodell ombyggd från en standard 39.
En diskussion om den fanns här: http://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=3767&p=31632&hilit=jas39#p31632
#8 Jo, Revell lär ha en JAS ur nya formar på gång:
http://www.scalemates.com/products/product.php?id=176227
Dock är det sannolikt inte den version som Brasilien kommer köpa. Som Orso skriver, så finns det (väl?) ingen NG ännu.
Jag hittar den inte längre på Revells hemsida. Från början var det november 2013 sedan skulle den släppas februari 2014 men nu är den helt väck 😭
Jag har bara sett detta på Cybermodeler: http://www.cybermodeler.com/special/2012_acft_scale.shtml
Där står det januari 2014!
Eftersom Gripen E/F inte är färdigdesignad än så lär det inte finnas någon som gör en modell av den heller. Ta det lugnt :)