Hjälp att få tag på fotoets!
Nu hade jag tänkt ge mig på en ny modell närmare bestämt F-16CG Fighting Falcon Osan från Hasegawa!
Eftersom jag tänkte lyfta upp byggandet lite till så undrar jag hur går jag tillväga nu för att få tag på ex. fotoets eller andra speciella kits för detaljering?!
Tacksam för all hjälp jag kan få!
MVH Mikael Svensson

I vilken skala?
Dessutom vore det bra att veta om du vill handla i Sverige eller kan tänka dig att handla från utlandet.
Jag tror att F-16CG i stort sett är samma som F-16CJ (som är lättare att hitta set till). Sen beror det väl lite på vilket block den tillhör.
Scalan är i 1:48, vilket land spelar ingen större roll har handlat i från Tyskland, England och USA.
Ja som sagt är man nybörjare så är man, vad menar du med block och vad är skillnaden på F-16CJ och F-16CG? 😞
MVH Mikael Svensson

Jag är definitivt ingen expert, och egentligen är det väl bättre om någon flygkille ger dig råd men det här är väl en början:
F-16 finns ju i flera olika versioner. F-16C är väl varianter tillverkade efter 1985 eller något sånt, med samma motor som F-16A, fast med annan radar o.s.v. F-16E som är en av de vanliga idag, har väl nu uppdaterad motor. Skillnaden på *G och *J har jag egentligen ingen koll på, men det kan nog vara utrustningspaket, eller kanske lokaliseringspaket, typ nattjakt eller markattack. Ingen aning egentligen. Skulle dock tro att ets-set till CJ passar CG. Såg någonstans att de inte har någon större extern skillnad. Block är tillverkningsblock. T.ex. så har tidiga F-16C mindre luftintag än de senare. Oftast ser man benämningar typ F-16C/D Block 40/42, vilket då är block 40 för de ensitsiga, och block 42 för de tvåsitsiga.
Nu kommer en brasklapp. Jag är som sagt ingen expert på sånt här, så varsågod att stiga in och rätta mig. 😃
Hej!
Kul att du ska bygga en F-16! Det är min favorit och jag har x antal byggda och mer därtill obyggda. Det första du behöver ta reda på är vilken block din maskin har! Man kan säga att block 20/30/40 osv har en typ av motor, General Electric F110-xxx. Medans de som har 2:an på slutet har en P&W F100-xxx. Så 2:an har alltså inget att göra med om de är ensittsigade eller tvåsittsigade, det bestäms av bokstaven A/B C/D osv. Beroende på vilken typ av motor skiljer sig en del saker som ex. storleken på luftintaget. Sen skiljer sig cockpit en del beroende på block. Här hittar du en bra block tabell: http://www.arcair.com/tnt1/001-100/TNT022-F-16/00.shtm
Här hittar du "nyttiga" tillbehör! http://www.cybermodeler.com/aircraft/f-16/f-16_all.shtml
Lycka till och säg till om du vill ha mer info!
//Marcus

Bra info! Som sagt, jag är ingen kännare på F-16. Bra att någon kom in och redde ut det hela. Som iofs fortfarande är en total djungel för de flesta av oss icke frälsta.
Betyder det alltså att alla E/F har General Electrics motor?
Tack för informationen från denstore och från marcusjohnson.
Skönt att höra att det finns experthjälp att få, kommer nog behöva alla tips och råd jag kan få! 😃
Nu har jag kollat uppgifterna som följde med modellen.
Det står så här att det medföljer ett stycke engine: Block 40 (GE/F110-GE-100) och ett stycke engine: Block 42 (GE/F-100-PW-220) Om jag har tolkat detta rätt så kan jag alltså välja om jag vill bygga en Block 40 eller en Block 42?! Eller rättare sagt jag kan välja vilket in och utblås jag vill ha för respektive motor?!
Det verkar som det är ett enkelt utförande för cockpiten alltså inget speciellt beroende på vilken block 40/42 modell man väljer. Om jag då vill ha en modell som stämmer bättre överens med originalet så får jag komplettera med lämpliga delar för det?!
Är jag helt ute och cyklar nu? 🤔
MVH Mikael Svensson

Nä, det låter som du är rätt bra på banan nu.:) Har du funderat på resindelar istället för ets?
#5 Nej alla har inte den motorn!
Bygg en Block 42 du, den har snyggare utblås! Tänk dock på att det ska vara det lilla luftintaget! Jag hade som denstore säger tittat på resin! Aires har cockpit m.m i resin till just Hasegawa och det blir snyggare alla dagar i veckan 😂
Sen är det som du säger att skillnaderna är små i cockpiten, det som kanske mest syns är att de har olika HUD-displayer. Jag bygger ju mest F-16 i skala 1:32 och syns skillnaderna mera.
Tveka inte att fråga!
//Marcus
Denna sidan var bättre med skillnader mellan de olika versionerna och blocken. http://www.cybermodeler.com/aircraft/f-16/viperversions.shtml
//Marcus
Resin eller inte vet jag än så länge inget om, är så himla förvirrad över vilka delar som ska vara till Block 40 och vilka som ska vara till Block 42. Men om ni säger att det blir bättre med Resin så blir det så.
Hoppas ni har överseende med mina frågor?!
Om vi börjar med att kolla vilka delar som ska användas enligt ritningen så kan vi börja med att konstatera att det in sug dom har i original ritningen är ett brett alltså Block 40?! och sedan så finns det en uppsättning som är gråad som ej ska användas. Det in suget är lite mindre alltså Block 42?! Då utgår jag ifrån att ritningen är i grundutförande är för block 40?! Och att de delar som är gråade och ej ska användas är för Block 42?!
Vad tror ni?
MVH Mikael Svensson
Såg nu på sidan som du skickade Marcus att cockpiten som är med i satsen är mer lämpad för F-16S men att det finns en bättre representant för F-16CG av Avionix!
"The cockpit is representative of the older block F-16s. (This one is not a big problem as Black Box (now Avionix) released a beautiful replacement cockpit for this kit"
Vart är bästa stället att beställa sådan kits?
MVH Mikael Svensson
Inte kanske billigast och snabbast, men det funkar och de har det mesta!
Jag har nog några F-16 från Hasegawa så undrar du något så ta i PM så kan jag nog hjälpa dig mer specifikt!
Här är en F-16A MLU i 1:32 som jag byggt!
//Marcus
Denna sida innehåller det mesta du behöver veta om F-16.
Använder den själv då jag bygger mina egna. Navigera runt och kolla det olika typerna . Skriv så upp vilken version du vill bygga, och så kolla den modell du har. Sedan kollar du upp vad du behöver för att bygga just din version. Lycka till /Lennart