Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: airbrush-färg-lack
Läst 2286 ggr
pettisson
0

Grynig färg som inte fäster

Hej igen

Jag har nya problem med grynig färg och jag vänder mig till er om råd!

Nu gäller det enamelfärger, en primer och en matt jordfärg.

Jag såg nämligen efter två–tre svängar med airbrushen att ytan här och där var väldigt grynig. Det behövs inte många grams tryck med ett fint slippapper för att färgen ska lossna, färgen sitter alltså inte heller något bra.

Jag undrar om detta är ett vanligt problem för er andra med? Och vad kan man göra åt det? Jag provade att måla hela båten med endast thinner(Humbrols egna), jag tänkte att den torra, gryniga färgen kanske skulle lösas upp "smälta" och sedan i alla fall lägga sig igen så jag kan fortsätta med andra färger och utsmyckningar på båten. Men inget hände egentligen.

Jag skulle gärna ta emot tips, för hela båten i skala 1:144 är målad i den här färgen, skrovets färg, och det är mycket detaljer på den så det är ett evighetsjobb att slipa ner all färg igen, om inte helt omöjligt att komma in i alla vrår och galjonsfigurer.

Jag undrar även om airbrushen i sig kan skapa dessa problem? Jag har ju nu tänk på alla de tips jag fick förra gången, jag tunnade ut fägen ordentligt, det var inte för varm rumstemperatur, jag höll inte sprutan så långt ifrån modellen osv. så jag funderar på om det är min Jula-spruta som kan vara boven i dramat. Dock så är ju inte båten grynig EXAKT överallt, men väl mycket.

Fredrik