Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikettdiorama
Läst 6711 ggr
Vermil
0

Rötter = träd och buskar

Ja, alltså jag har stigit ur en tidsmaskin, och vet inte särskilt mycket om vad som hänt inom modellbygge de senaste 20-25 åren. Och jag bygger alltså inte diorama och vet mycket lite om det. Med alltså tydlig risk för att babblar självklarheter, vill jag ändå försöka ge ett tips:

För länge sedan såg jag vad jag tyckte var fantastiska modellträd och buskar.

 Det visade sig att killen använde sig av rötter från vissa växter (vilka vet jag inte, men antagligen kan många passa). Han grävde upp dem med all jord, och lade dem i en hink med vatten, och sköljde varsamt bort all jord tills han hade ett fint rotverk. Detta torkade han (och doppade i Johnson Klear: tror jag). Sen hade han ett råmaterial att klippa ut träd och buskar ur. Bladverket fick han ju sätta på, men rötterna bildade väldigt realistiska grenverk.

[Hayabusa]
0
#1

Helt rätt, Vermil. Det är bara att ge sig ut i skogen och leta…Speciellt rotvältor brukar ha mycket att erbjuda. Fantasin är nog det viktigaste ingrediensen, men det är kul att testa & experimentera.

/Stefan

Joppo
1
#2

Det ska bli kul att se vad du hittar för rötterGlad Jag är själv på jakt efter rötter, så det vore soft att få lite tips på vilka sorters växter som genererar fina miniträd.

Ett tips: Jag skulle välja glycerol istället för Johnson Klear att doppa dem i. Jag har använt det tidigare till mossa och dylikt och det fungerar mycket bra. Växten förblir mjuk och spänstig efter en behandling och det verkar hålla i sig länge… Mina äldsta växter ser likadana ut nu som för ett år sen. Du hittar glycerol på Apoteket om du undrar.

En varning: Glycerolen gör inte så att växten behåller sin färg, så tänk på att måla dem innan du sätter dit dem i diot. Det kanske inte är så viktigt till rötter, men till mossa och bladväxter så bör man göra det så att de inte får en tråkig vissen kulör.

/J

[Hayabusa]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Ett alldeles nytt diorama/vignette…inte helt färdigt, dock. Träden är rötter jag hittat i skogen.

/Stefan

[Hayabusa]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

En bild till.

Desert-Erik
0
#5

Mina favoritrötter härstammar från kryddväxter o rosor…

Öken-Erik

Joppo
1
#6

Vilket fint litet dio Stefan Glad Vad ska det bli i slutändan?

panther11
0
#7

Kan rekomendera hallonbuskens rötter. Fina små rötter för grenar och buskar.

[Hayabusa]
0
#8

#6 Tack för det, Jesper. Själva plattan är rätt liten, c:a 17x10 cm, och ska innehålla tre st. amerikanska soldater. Skala 1:35. Figuerna är från Master Box "D-Day June 6th 1944". Kul att göra nå´t annorlunda, figurmålning är inte så enkelt men väldigt kul & lärorikt.

/Stefan

PonCar
0
#9

Suveräna tips så här i trädgårds-tiderSkrattande. Jag kommer behöva massa träd så småningom till ett dio i svensk östersjökustmiljö. I dagarna såg jag att den lokala hemslöjdsföreningen anordnar kursen "Granrotskorgar -del 1: Materialinsamling" (dvs granrötter!) Flört

johannespanzer
0
#10

Bevakar tråden med nöje! Träd, det är grejer det! Skrattande

StoffeB
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Hej! Är ny på den här sidan. läste på en tidigare tråd var att tvina ståltråd till träd. så här blev några av mina träd.

StoffeB
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

här är två av tre färdiga

JaguarMkVII
0
#13

Syrénrötter påstås vara ypperliga till trädtillverkning. Jag har inte kommit mej för att rycka upp några och titta men det kommer…

nox_umbra
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

jag har plockat lite syren rötter och jag tycker dom var lite för långsmala med för lite förgreningar till grenar och kvistar. finns säkert lika många åsikter som det finns rötter. jag har plockat lite svartvinbärs rötter till mitt nästa projekt.

jag har också provat att göra tvinnade trådträd men jag använde koppat tråd från en kabel som jag sen doppade i tjock färg.sen använde jag skägglav som finare grenverk och strödde på grönt sågspån. fixerade med hårspray.

så här blev det

StoffeB
0
#15

det där va riktigt fint. Vad är det du har som buskar?

nox_umbra
1
#16

buskarna är vissna blommor ifrån rönnspirea som jag plockade i mammas trädgård. gräset gjorde jag av skägglav. sen är marken täckt av en blandning av mossa och "modellgräs" och små bruna skummgummi bitar