Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: sajten-och-ifokus
Läst 1006 ggr
ElLobo
0

Lansering av nya iFokus

Staffan på iFokus-teamet meddelar följande:

"Lansering av nya iFokus
Som de flesta av er känner till har vi flera allvarliga buggar i den här "gamla" versionen av iFokus. Den allvarligaste är att värdar och medlemmar på ett högst slumpartat sätt stängs av och då inte kan logga in alls. Denna elaka bugg medför också att till exempel den personliga presentationen raderas. Vidare har vi den bugg som gör att man ibland ser ut att bli inloggad som någon annan (även fast man inte blir det). Också mycket olyckligt. Dessutom blir nuvarande iFokus till och från så långsam att det inte går att använda sajten.

Då buggarna har ökat i omfattning den senaste tiden känner vi oss tvingade att nu lansera den nya versionen av iFokus. Det finns fortfarande några mindre buggar och det saknas också några viktiga funktioner men vår bedömning är ändå att det trots detta är bättre att byta ut systemet och fixa dessa saker så snabbt som möjligt i efterhand.

Bland de saker som inte kommer fungera till en början:

- Bevakningarna kommer inte fungera.

- Den statistik PDF som vi brukar maila er kommer inte finnas till en början.

- Vissa tillgänglighetsstöd kommer saknas. Detta medför att det under en kort tid kan bli lite svårare för t ex synskadade att använda sajten.

Vi kommer självklart att jobba hårt för att så snabbt som möjligt sparka igång dessa och andra funktioner igen så snart vi har genomfört övergången.

Då vi har som lägst trafik på iFokus under lördagar kommer vi imorgon fredag runt lunch påbörja migreringen och då stänga iFokus för resten av dagen. Vi kommer dock självklart lägga upp en sida som informerar besökare om vad som är på gång. Ni får också gärna redan nu berätta om detta för era medlemmar om ni vill.

Med förhoppning om att ni gör samma bedömning som oss; att det trots att vissa saker återstår att göra ändå är bättre att nu gå över till den nya versionen,

Staffan"

zoncar
0
#1

Och vad betyder detta för oss vanliga andvändare, vad ska man göra?? en fullständigt icke itnörd// Micke

ElLobo
0
#2

Precis vad det står. Glad

Det betyder alltså först och främst att iFokus stängs ned vid 12-tiden imorgon fredag, och ligger nere tills den nya versionen av iFokus är igång, förhoppningsvis på lördag morgon.

I den nya versionen ska förhoppningsvis många av de nuvarande buggarna vara åtgärdade, iFokus ska inte vara så segt och en del finesser har tillkommit.

Dock blir det svårare för synskadade och de som använder andra datorhjälpmedel under en övergångsperiod.

zoncar
0
#3

Jo jag kan läsaFlört, men jag bara undrar om man själv behöver tillföra något, förutom att veta att det ligger nere ett tag?????

ElLobo
0
#4

Jodå, jag förstod allt det! Hoppas du inte tog illa upp. Skrattande

Men, nejdå, du ska inte behöva göra någonting utan bara avvakta att den nya versionen kommer på plats.

zoncar
0
#5

Intet ett uns av en chans att jag tog illa upp, gillar däremot att tetas och tramsa liksom + jo jag är en helidiot vad det gäller datorer och liknande men jätte tack för svaret// Micke

förestten jättesuper tack för dessa SAAB grejer du pm till mig , är lätt i det blå likasom numera!!

ElLobo
0
#6

Självklart att man delar med sig av lite information!

WildeSau
0
#7

#1 Det kan hända att du måste rensa dina gamla cookies i webläsaren innan du kan logga in på nytt.

Vad övrigt du ska göra kan jag inte svara på.

Kanske bygga lite, putsa på någon gammal SAAB….


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

berfrund
0
#8

härligt de blir äntligen lite ordning då lär man vara inne lite oftare i fortsättningen…Glad

PonCar
0
#9

Inte nedstängd ännu vad jag kan märka…