Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: figurer
Läst 1831 ggr
JaguarMkVII
0

Jag letar efter en katt i 1:35....

Jag har sökt på nätet efter en katt i 1:35. Det närmaste jag kommit är Andreas set med katter i 54mm-skalan men de blir för stora. Det jag är ute efter är en vanlig korthårig bondkatt som sitter och betraktar världen med all den avmätta avsmak som bara en katt kan. Har nån något tips? Jag har grunnat på att skulptera en själv då jag fick lite blodad tand efter att ha fått till en rejält konverterad figur med Magic Sculpt men jag är inte så säker på att jag får till katten som jag vill.

ElLobo
0
#1

Du får köra en av dina i tvättmaskinen och sedan torktumla …  Flört

petzon
0
#2

Det fanns en bra byggbeskrivning på scratchbygge av katt i skala 1:87 i Allt om Hobby för några år sedan. Fritt ur minnet löd den såhär:

Tag en mässingsbit, fila bort allt som inte liknar en katt.

Tails
0
#3

Där är katter med i tamiyas german ammo loading crew.

katt

Joppo
0
#4

Mantis Animals - Set 3

Jag har setet själv och jag tycker det är i bra kvalitet. Katterna ser lite stora ut på bilden, men det beror på att hundarna är lite mindre än man föreställer sig dom.

JaguarMkVII
0
#5

Jag tackar för alla tipsen. Dock tror jag att husets ena katt Ahmed som väger in på fem och ett halvt kilo muskler skulle ha en del konkret fysiska synpunkter på #1:s förslag….

ElLobo
0
#6

Det handlar bara om övertalning, min vän. Tungan ute

Tails
0
#7

#6 Dude! Har du haft katt? Cool

Cats or no way!

ElLobo
0
#8

Vi har tre stycken … Flört

ROBBAN68
0
#9

Skulle vara mer intresserad av en mus i skala 1:1

SKREV OBELIX

JaguarMkVII
0
#10

#9: Om du pm:ar mej din snigelpostadress så kan jag lägga några stycken vi tagit i musfällorna i ett kuvert till dej…

StefanW
0
#11

#10

Stefan - Modellbyggare

zoncar
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Ifall herr Jagularen är intresserad, så har jag 2 stycken katter (utan mus), ja sådana Tamiya katter som Tails menade så pm:a i fall du är intresserad dock kanske du får vänta någon vecka då jag är totalt pank just nu //Micke