Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etikett: nyheter
Läst 3000 ggr
ElLobo
0

Flygvapnets Räddningsterrängbil 4112 A

Lite skvaller från vår medlem Lennart Alvhult:

Genom ett samarbete mellan mig och Max Nykvist, ägare av Rebell Hobby i Solna har jag på börjat framtagning av masterdelar för en modell av flygvapnets Rätgb 4112 A (se bild).

1sbat.jpg

Modellen kommer att tillverkas i skala 1/48.
Skalan beror på att den kommer att passa de som bygger svenskt flyg i den skalan. Materialet bli resin och vissa detaljer i fotoets. Det kommer att bli en liten serie totalt, med en förseriegjutning på 30 modeller.

En kostnadskalkyl som fanns från början var ett pris på 800 till 1000 kr st. Efter en närmare undersökning av produktionskostnader, så verkar ett mer realistiskt pris bli ca 1500 kr per modell. Men det slutgiltiga priset finns som sagt inte ännu. Modellen kommer att produceras med början av nästa år. Däremot finns möjligheten för den som vill förboka en modell redan nu att göra det. Alla som förbokar komnmer att få 10% rabatt på det slutgiltiga priset.

Den som är intresserad av att boka en modell kan göra det till mig via mail lalvhult@telia.com eller maila Max på Rebell Hobby. Lämna ert fullständiga namn och adressuppgifter. Ni kommer att få mer information när modellen finns färdig.

MVH Lennart

WildeSau
0
#1

Som en av mina bekanta sade om sitt bygge i 1/72.

Använd hjulen från en Revell TPz 1 Fuchs A4 och scratchbygg resten Glad


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

StefanW
0
#2

Mycket intresant!

#1 "Bara scratchbygga"? Läckert byggd!

Stefan - Modellbyggare

Alvhult03
0
#3

Den ser mycket fin ut, den modellen!

Du får gärna framföra att jag behöver detaljbilder på insidan plus

vattenkanonen.MVH Lennart

WildeSau
0
#4

#3 Jag hör med honom och ser vad han har i referensväg.

Du får ta en liten tur och titta på prototypen i Arvidsjaur annars.
Ni har ju inte så långa avstånd mellan byarna däruppe i norr. Glad

Här är några bilder till på en med korthytt också.

SBAT 111 #1

SBAT 111 #2


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

Alvhult03
0
#5

Det låter bra,han kan maila mig på lalvhult@telia.com

ifall att han har något ?

Nej då Glad,det är bara 16 mil till Arvidsjaur enkel väg