Revell 1:28 Spad XIII

Biggles ftw!
Rejäla doningar. Tjusigt trä där i sitsen. 

Tycker jag skymtar en Export låda Penguin!!??
synd man inte tål sån öl nå mer…
Ja det där var spännvid. Tur att dom inte var fega på den tiden. I en sån där hade jag inte satt ner röven i.
Visst är det en låda Export! Utöver att det är ett nöje att konsumera ölen är lådorna bra att ha till lite av varje, som synes.
Lider med dig om du inte tål öl måste jag säga! Vadan detta?

Öl tål jag men bara vissa typ blaskig corona osv. Fråga mej inte varför. två vanliga ljus lager öl sen är det bara att traska till dasset.
Även cider, alcoläsk är det lika med, fast det lider jag inte så mycket över.(duger endast till återställare)
Verkar som det fungerar om det är typ råfrukt som det kallas i ölen.
Det är förb--at gott med en kall Export eller den utdöda falcon Cold.
Ja det går även bra med flasklådorna ganska bra att göra om till tillfälliga sprutboxar.
De här bygget ska bli ett sant nöje att följa.
Kul när de byggs lite WW1 plan också..
Henke
Nice bygge… Är normalt sett inte så intresserad av flyg, men WW1-plan har nån speciell charm liksom… Vilken lustig skala förresten… Tror aldrig jag sett nån modell i skala 1/28 förut
Visst har de gamla planen en viss charm. Blev lite inspirerad av de gamla som visades upp på flygfesten i Dala Järna för ett tag sedan, det var då tanken på att bygga en föddes.
Idag har jag dock inga bilder att visa, har bara grundmålat några delar till. Till mitt förtret såg jag också att det är nåt tjall på min nyöppnade burk grundfärg. Delarna jag målade igår är fortfarande lite klibbiga!?!? Brukar ju normalt sett torka ganska fort!
Nån som känner igen Fokkern nedan från senaste numret av allt om Hobby? Den visades upp i Dala Järna dä jag tagit bilden!

Hej ganska länge sedan jag var var här på sajten pga arbete. Men nu blir det nog mera tid. Planet du frågade om, är troligtvis 403/17 från JG1, Jasta 6, och flögs av Ltn Johann Janzen. Hoppas att det hjälpe dig något.

Tycker att det ser väldigt bra ut Penguin.
Penselmålar du allt eller använder du airbrush?
Roligt med stor skala att det blir så mycket stora detaljer.
Tack och bock!
Jag målar med pensel. Har precis köpt mig Julas billigaste airbrush för att prova och se vad jag tycker om det. Hittils tycker jag det verkar lite omständigt med att hålla på med att späda färg osv, så jag kommer nog att hålla mig till penslar tror jag.
Airbrushen kan nog dock komma till användning när det gäller att lacka karosser till rc-bilar som jag brukar göra då och då.
Ser mycket bra ut Penguin! Fin propeller!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Ser bra ut Penguin! Snyggt camo på vingarna. Hade det varit min katt hade han garanterat stulit nån wire/tråd eller någon annat och sprungit och gömt sig…
Mycke härligit camo du har gjort på vingarna 
Propellern ser mycke bra ut.
Gosig kisse du hadde..
Henke
Ser snyggt ut Penguin!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

snyggt målat. Propellern blev riktigt snygg!
Tack för era snälla kommentarer gubbar! Jag är ju dels nybörjare, och inte världens mest noggranna byggare, så det värmer att höra!
Har hur som helst fortsatt ikväll, lite mer målning av detaljer samt att kamoufleringen av flygkroppen nu är påbörjad. Inget värt att visa på bilder dock, men fortsättning följer.
Tycker jag har målat så länge nu att jag är ivrig att börja klistra ihop prylarna nu! 

Vad använder du för tråd till riggningen?
Hur tycker du att passformen har varit på modellen?
Stefan - Modellbyggare
Det medföljde faktiskt nån sorts svart sytråd i byggsatsen, så jag tänkte använda den. Återkommer i ämnet när jag börjat rigga!
Passformen verkar okej, men jag får lov att återkomma i det ämnet också, när jag fått ihop fler delar. Sen är det lite svårt för mig att bedöma då jag ju inte har så stor erfarenhet.
Fint bygge! Är också lite nyfiken på passformen. Jag har byggt några
WW I plan i 1:32 skalan från Roden, dom är väldigt fina tycker jag.
Ang riggning så fick jag tips om en elastisk sy tråd som heter "Gold Sack" den finns hos välsorterade sybehörs affärer. har använt den med mycket bra resultat.
Thomas
Ser bra ut Penguin! Lycka till med riggningen!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Du har målat väldit bra tycker jag..
Fått bra på camo mm..
Riggningen är nu oockså påbörjad. I min iver att börja plocka ihop planet hade jag missat att man skulle riggat tråden "i" vingstöttorna innan de monterades i vingen, vilket gjorde arbetet idag lite extra besvärligt. Pilligt värre kan jag intyga, men det går!
På bilden nedan är tråden inte helt fäst ännu, utan är säkrad med tejp tillsvidare.
Ser bra ut Penguin! Attans pill med riggningen!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

#45: Jag tror modellfabrikanterna gör sådant där med flit, bara för att vi stackars byggare inte ska ha det för lätt. 
Inget kul när det händer. Men det där får du fason på!
Allt ser ju kanon ut.
Mycke tråkigit att höra de där om motorn..
Men de ficksar du..

Snyggt Penguin, som sagt synd med motorn, du får ändra vinkeln på den lite… Annars ser det väldigt bra ut, såg lite "knåpigt" med riggningen.
Jag tror det bli till att kapa av lite av topparna på motorn. Får bli till helgen när man orkar släpa sig ut till garaget där Dremeln bor.
Har fortsatt torrpassa lite idag, och det kommer bli bökigt att få flygkroppen och cockpit med motorfäste på plats på den undre vingen. Byggbeskrivningen visar det som att man ska sätta ihop flygkroppen, montera den på vingen och sedan stoppa i cockpiten och motorfästet. Men det innebä en hel del brytande i flygkoppen har jag konstaterat.
Nåja, får fundera lite mer på det så får vi se sedan.
kanonfin,gillar propellern mest,blev kanonfin.
www.bosnafly.n.nu
Ser bra ut!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Synd på skarven! Annars ser det ju bra ut Penguin!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Ser bara bättre och bättre ut! 
Stefan - Modellbyggare
Sjyst plan!

Fick du till motorn bra? Sen så ut iaf. mycket snyggt.
Angående motorn, så slipade jag bort en bit av topparna så att den skulle få plats, men det ville sig ändå inte riktigt. Så det slutade med att jag i princip plockade bort hela den övre delen av motorn.
Den syns ju ändå inte eftersom den är inbyggd, men det tog emot eftersom jag lagt ner tid på att måla den osv. 
Hur som helst har kvällen tillbringats med att göra färdigt riggningen till vingarna. Blev helt okej så jag är nöjd, med tanke på att jag fasat för detta med alla trådar! Nu återstår i princip endast lite tråd till landningsstället och stjärtfenan/bakre vingarna.

Tycker du har fått till riggningen riktigt snyggt! Tackar för bilderna (lade in dem åt dig!)
Stefan - Modellbyggare
Snyggt riggat Penguin!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
var hittade du denna byggsats,i vilken affär?var den dyr?skulle vilja bygga en sån,kanonfin den är
sani
www.bosnafly.n.nu
Tack tack!
Jag hittade modellen i en leksaksaffär faktiskt. Lekia i Uppsala närmare bestämt.
vad kostade den?
www.bosnafly.n.nu
Om jag inte minns fel var priset 250 kr. Det var iaf inte mer än så!

Jag tycker det ser snyggt ut!
det måste jag kolla upp,den är ju riktig fin o så är skalan rätt oxå
www.bosnafly.n.nu

Blev kanon snyggt det där Penguin. Tur att motorkåpan täcker motorn så inte motorn syns.

Mycket snyggt!
Snyggt och stilrent bygge. Plus för en bra presentation av själva bygget också. Bra jobbat!
/Stefan

Det är bara att applådera till ett fint bygge!
Stefan - Modellbyggare

Håller gråben ovan! mycket snyggt slutresultat.
Mycket snyggt bygge Penguin! Mycket vacker kärra!
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
snyggt
www.bosnafly.n.nu
#75-79 Ett mycket snyggt bygge


Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

Mycket fint bygge!

Jättesnygg maskin!
fint bygge!
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
Fint bygge
Tack för berömmet allihopa! 
Annorluna och mycket snyggt bygge.
Roger
Ett riktigt snyggt bygge. Jag är extra imponerad av riggningen och den riktigt fina träimitationen på propellern. Väldigt snyggt!

Riktigt fint!