
Mannerheim-filmen på is
Trista nyheter för oss som har suttit och väntat på storfilmen om Mannerheim. Det verkar som om producenterna fegar ur på grund av det ekonomiska läget…..
Hej Magnus,
det var ju trist. Säja vad man vill, men Mannerheim var ju en riktig karaktär och profil. Har faktiskt besökt hans grav i Helsingfors. På samma kyrkogård ligger även Johan Runeberg t ex. Passade även på att besöka krigsmuseét i Helsingfors. Stod bl a en Stug III på gården. Mycket intresant historia kring Finlands historia under WWII.
/Stefan

NEDRANS!!!

________________________________________

Verkar som producenterna inte har samma sisu som Mannerheim hade….
#1 Finns det ett sånt museum i Helsinki? Det har jag missat! Ändå har jag varit där ganska många gånger, mest som yngre förstås och då hade man ju i regel morsan å farsan å lillbrorsan i släptåg… Bra tips för framtida besök!
Pontus

Besynnerligt att de inte fullföljer nu när så mycket redan var klart. Man får hålla tummarna för att den blir av i alla fall.
//Stefan
Stefan - Modellbyggare

jaha de va trist men man får väl hålla ögonen öppna efter rikvisita som snart säljs på marknaden om nu inte filmen blir av.
skulle inte va fel o ha en MG42 på hyllan men de lär väl bli i garaget annars lär väl gumman bli galen…hehe

#6 Vilka möjligheter det blir att göra fint i trädgården! 
Stefan - Modellbyggare