
Säljes
Jag säljer min Tamiya Prince of Wales i skala 1/350 lådan är öppnad men komplett inga plastpåsar uppklippta, båda byggbeskivningarna är med. Satsen omfattar förutom en Walrus spotterplane även en Betty och en Nell bombare. Jag vill ha 500:- för den exkl. frakt, för er utanför Stockholmsområdet så tänk på att lådan är för lång för att gå som brev, inte ens skrymmande
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Men varför nyttja posten, Bussgods är ju mycket bättre och billigare på större saker.

Närmaste bussgodsterminal ligger mitt inne i stan en bra bit från tunnelbanestationen, närmaste postställe ligger mindre än 5 minuter hemifrån
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

#2: Jo, jag vet vad du tycker, men det är ju inget hinder för en köpare, bara för dig som säljare. Lägg på biljettkostnaden till Cityterminalen och hem så blir säkert köparen rätt nöjd ändå.
Jo, det är ju oftast lite extra besvär att ta sig till bussgodsterminalen än vad det är att ta sig till postens utskänkningsställen!
20 min cykelväg har jag till stället jag hämtar mina postpaket!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Hehe bor ovanför bussgods/posten! Så max 1 minut vid dåligt väder.

#5: En del ska då ha det bra! 
Men posten får du hämta i en samlingslåda 300 m bort … 

#3: Någon biljettkostnad är det inte fråga om, jag har kvartalskort, utan det är besväret och tiden att släpa paketet dit, så jag vill helst inte nyttja busspaket annat än i nödfall
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

#7: OK, jag förstår.
Skulle va sugen men tyvärr räcker inte pengarna nu..
Har ett paket från Kina om någon vecka.
Me lite gosaker.
Men har du den kvar till man får påökt igen så kan de va av intresse.
Henke

Ja eftersom man har högerarmen i paket och väntar på att kallas till operation så sker väl ingenting på den fronten just nu.
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
#10 Ajdå de där låter inte kul Starhawk me din arm 