Ja då var man hem kommen får Hong Kong då, och hur var det då?, ja det var lite annorlunda mot där jag bor kan jag säga, folket är trevligare, stan är större och det finns mer än man kan tänka sig att titta på om man bara vet vart man ska leta, det ända dåliga är maten som verkar vara en blandning mellan engelsk och cantonesisk och är inte så där vidare värst kan jag säga.
Men framför allt finns det mer modellaffärer, lite förundrad över deras sortiment är jag dock, för i dom fem första butikerna jag kom in i var det åtminstone 70% Bandai robotar, till min stora översakning fanns det inte mycket alls av vare sig Dragon, Trumpeter eller Tamiya, det fanns givetvis en del men mest var det Bandai, Hasegawa och Hobbyboss, inte förens andra dagen hittade jag två butiker med mer flyg, båtar, bilar, motorcyklar, figurer och tanks.
Hyfsat billigt var det också, nu skulle man ju bara ha haft mer tid och pengar på sig förstås, och i stället som vi har det med lite av varje från alla hobbyområden så är butikerna mer specifika i vad dom säljer, en modellbutik säljer bara modeller och dess tillbehör och en butik med radiostyrt eller modelltåg gör det samma.
Nu sprang jag ju givetvis inte i modellbutiker hela dagarna (även om jag helst hade gjort det) så tyvärr vart det inte så mycket bilder från butikerna som jag hade hoppats, så jag lägger bara upp två bilder för att visa på ett ungefär hur fullstaplat det kan se ut i butikerna där.
Mer bilder på annat finns på min MSN blogg för er som vill se lite hur det ser ut i och omkring Hong Kong, Koowlong och Disney i Hong Kong.
Fisken33
Jag tror att det går att hitta det mesta här hemma oxså, dom är lika populära här på fastlandet.
Jag kom hem med lite gosaker oxså men jag vet inte hur man lägger in fler en en bild i illäggen, när jag får reda på det tänkte jag lägga upp dom oxså.
Här är i alla fall en av dom modeller jag kom hem med.
Ok, det låter bra! Ska kolla vad jag hade tänkt mig!
Att lägga in flera bilder är lite småbökigt, men ska gå till på följande sätt tror jag!
Lägg in bilden, klicka på tumnageln, högerklicka på bilden, välj kopiera, gå tillbaka, välj hantera inlägg och redigera (måste göras inom en timme), sätt markören där du vill ha bilden, klistra in bilden, välj att du ska lägga till en ny bild, bläddra, och upprepa sedan proceduren önskat antal ggr!
Hoppas det var till nån nytta! De har stökat så mycket med ändringarna här, så jag kännar mig lite osäker på hur saker å ting funkar här numera!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
#7 Ok ska prova det ui morrn, nu ska jag sova lite.
#8 Ja jag åkte aldrig så långt hem som till sverige, jag bor ju här nu så om inte Stefan har smygit med att han öppnat butik i HK så kan jag nog säga med säkerhet att det inte är hos honom jag har smugit runt med kameran .
Fisken33
#11 Japp det kan jag rekomendera, det är ju lite dyrt att åka ända från Sverige ioförsig men det finns ju endel att göra där för övrigt, en hel del billig elektronik finns ju oxså.
#12 Lite små saker som jag har saknat, framför allt färgen, det var några burkar rom inte klara flygflyten från Sverige, och den är ju en hel del billigare här 10 Yuan för en Tam burk och 29 för en sprayflaska.
Fisken33
#16 Skulle vilja säga att det är ett kap i så fall. I.o.m. att Fine Molds är japanskt, så brukar det vara billigast direkt från japan. I.o.f.s. så har den svenska kronan rasat mot den japanska yenen, så allt japanskt är dyrt idag.
Välkommen hem, föresten, om man nu kan säga så, trots att hem inte är här.
Ja tack för alla välkommen hem önskningar föresten, det har jag glömt att säga, tackar tackar.
#17 Jo man har ju kommit så långt att man kallar det för hem nu, men pratar man om Sverige så säger man hemma om det också, men det kommer man väll alltid att göra antar jag.