
Lil Stogie, ett locklyft.
Gjorde ett besök på Göranssons igår och tag hem en återutgiven gammal klassiker.
Nämligen denna:
Allt bättre packat än någonsin, kolla de tre kromkartorna där det största ligger i papper för att de inte ska repa varandra:
Dekalarket som stolt deklarerar att det är 400 mulor i möllan:
En kartong i c:a 1.3 skala att göra något skoj utav:
Kromet är mycket fint och en titt i en annan av återutgivningarna bekräftade känslan. Lika fint även i Chev 51:an!
Åtekommer så fort jag satt tänderna i den, vilket jag planerar snart. Tror att det ska gå ganska snabbt att göra ett ur lådan eller semi-detaljerat bygge då det inte är mycket som behöver målas med någon större finish. Det mesta är trä eller tyg med enbart ram och motor att måla lite blankare.
Niclas
ett litet annorlunda men charmigt bygge Niclas , ser fram mot byggbilder snart !

Rikitgt kul bygge det där. krom är väl aldrig fel (Iaf på gamla jänkare eller rods)
hög nostalgi känsla där! 
och nu tillbaka till cheva 51 an
vilken av dom är det som är återutgiven?
//pebben
Ser ut som en kul modell Niclas! Ska bli kul att se den byggd!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

#3
Jo Pebben, det är cabben som finns ute just nu och den ser som sagt minst lika fin ut i kromet som mitt nyinköp. Klåfingring som jag är så har jag börjat fila lite på den här också. Ska nog göra ett av steg från ritningen, nämligen byta ut "fjädrarna" bak och fram mot egensnurrade spiraler. De som är med består av två halvor vardera och de ser inte så fina ut om man säger så.
Blir nog ev. några tåtar på maskinen också även om jag inte förstår hur det tänkt sig det hela. Sitter insprutning på motorn men ingen vettig bränslepump framme på bröstkåpan. Nåja, får väl dra ihop något som i alla fall låtsas vara rätt.
Niclas
Haha häftig kärra de där 
när jag var en 13/14 år byggde jag amt bel air 51
ht nu har jag en fleetline liggandes visste inte äns att det fanns en cabbe!? men det pebbliska vill haet börja krypa fram 
ur häfftig prärie vagn du skaffat dig är nog lite avis! 
bygg nu så det ryker om det så vi får lite bilder hehe
pebben
Vill oxå ha bilder på ditt bygge sen 
hehe varför tänker jag på lucky luke när jag ser din boxart???
// Dallton




