Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etiketttips-råd-problemlösning
Läst 717 ggr
stathagen
0

MWP Dark Rust

Hej,

Är ny på detta forum och även med modellbygge. Håller på med en 1:35 Gepard och läste om någon som använde ett torrt piggment som hette WMP, fanns i Dark Rust, light Rust m.m. Man kunde göra ruskigt snygga övergångar genom att använda olika nyanser av detta. Nu undrar jag om någon vet var man kan köpa detta, kan man beställa det över nätet någonstans?

TommiN
0
#1

Hobbybokhandeln har något pigment pulver iallafall,finns här inne på länkar,kika om det är det du är ute efterGlad

StefanW
0
#2

Hej och välkommen!

Det hittar du hos: WWII Modeler, den sidan har inte varit uppdaterad på ett tag

Det som är lättare att få tag på är MIG

 

Klicka på bilden så hamnar du hos Hobbybokhandeln som har hela MIGs sortiment hemma och då även med vätskor för försegling och vidhäftning m.m.. Ring så hjälper de dig! Hälsa från oss!

Återkom gärna så har vi fler tips i ämnet!

Stefan - Modellbyggare

stathagen
0
#3

tack så mycket för era svar! Glad

IKV91
0
#4

Hej!

Priserna på mig pigments är ganska höga. Jag använt de i ca 2 1/2 år och det är ganska dryga. Jag tycker att de är bra men har inte provat andra tillverkare.

Puma hobby och hobbybokhandeln säljer mig pigments i Sverige.

Priserna är lägre på ex http://www.modelhobbies.co.uk

MVH/Roger