
Bismarck 1:350 Revell
Tjena.
Mitt först projekt på sisådär 300år
.
Tänkte ge mig på Bismarck från Revell i en skala av 1:350. Har precis suttit och läst om Hood och Richeliu, grymt imponerad. Så förhoppningsvis kommer min modell att se lika bra ut.
Och jag kommer inte att bråska mig fram, hellre ett bra resultat en slafsigt. Så var beredd på frågor
.
Så skickar upp lite bilder medans byggbitarna håller på att torkas:


Hur får man bilderna att visas direkt istället för att trycka på bildlänken?
Har lite flera bilder…
Ser intressant ut! Ska bli kul att följa!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Det var roligt att se ett båtbygge! Det här kommer vi att följa med intresse!
//Stefan
Stefan - Modellbyggare
Det blir en maffig skuta Madmax ,lycka till med bygget !



Ops, jag gjorde som det stod i inlägget med att publicera bilder. Och självklart använder jag mig av Fiefox. Men det gick inte, så då startade jag igång IE. Men i IE kunde jag inte redigera mina inlägg. Varje gång jag tryckte på publicera så hände ingenting, mysko.
Men men, eftersom jag reda hade ett urklipp så testade jag att klippa in direkt i kommentar, och voila en bild dök upp. Dock utan någon bildlänk.

Det får vi verkligen hoppas att det kommer att stödja flera webbläsare. Som det är nu kan jag inte ens hantera mitt inlägg #7. Har lyckats att stava fel, det står men, men ska vara med.

Lycka till med bygget,ska bli kul att följa denna bygge.






#13-17 Kul att se att det går framåt! Hur är känslan att måla med airbrush vs pensel? Vilken färg använder du?
//Stefan
Stefan - Modellbyggare

Helt klart fördel med Airbrush är att man slipper penseldrag. Nu har jag bara airbrushat (vilket namn!) stora ytor. Men frågan är om man inte ska airbrusha hela båten!!! Tar lite längre tid, men kan vara värt det i slutet. Sen handlar allt om att airbrusha så mycket som möjligt för att få in känslan.
Färgen jag använder mig av är Revells Email Color, dvs inte vatten baserad. Spädde ut med 3delar färg och 2delar tinner. Funkade kanon.
La på däcket på skrovet och helt plötsligt fick man se ett resultat, en härlig syn.
Sen vill jag tacka till alla som skriver i Tips & Råd tråden, har hjälpt mig mycket, bla nu med Airbrushen. Mycket godis att läsa.

#19 Håller med dig om att "airbrushat" låter tokigt (men alla förstår ju vad man har gjort!) Sprutmålat låter väldigt brutalt, man får väl kolla med Horace Engdahl på Svenska Akademin vad man skulle kunna skriva. Det finns många ord inom hobbyn som man skulle vilja ha ett svenskt ord för, samtidigt som många är Allmänt vedertagna.
//Stefan
Stefan - Modellbyggare
Väldit kul att de blir fler båtbyggare här 
De ska bli väldit intresant att få följa bygget framöver,,
Bra jobbat..

#21 Det värsta är att jag går i tankarna att skaffa Yamato också. Men får hua mig lite 
Har idag tagit med mig alla delar till jobbet för att grundmåla dem där. Så slipper man all lukt där hemma.
Ja de kan man ju göra om man har sånna tillfällen..

#22 Det verkar vara en trevlig arbetsplats! 
//Stefan
Stefan - Modellbyggare

#24 Mycket bra under sommar halvåret
.

Trevligt med båtbyggare!
Har du investerat i nåt "lull-lull" typ detaljer i foto-ets? Kan rekommendera det annars, det förhöjer intrycket av bygget, tycker jag.
Ser fram emot fortsatt rapportering.

Det låter ju bra,själv funderar jag på att ta mina grejor till mitt garage,där Golfen har stått i ett och ett halvt år,fast nu står BMW:n där….trasig.
.

#27. Visst är det kul med gamla bilar? (NOT!)……

Absolut Sven-Erik,fast BMW:n är ju relativt ny,med massor av elektronik…..som har börjat strula
.
Ja ussh när elektornik börjar strula de är inte alls kul.
Hadde ju en Renult Laguna som darton höll på att lägga av i.
Så jag sålde den kvikt som attan hehe..
Men han kör me den än idag gubben som köpte den.

Osis…eller har han fixat den??
Vet inte va han har gjort
Eller har han haft tur och att den funkar än.
De kan ju vatt nått annat oxå som har strulat i den..
Men han fick mitt tel om de var nått problem me den,
Men han har ej ringt iallfall,.,,

Byt nummer!!
…skojade bara.
Nu har vi nog kommit lite på villovägar från denna tråd…Bismarck!!! så var det.
# 33
Förlåt om vi råkade börja prata bilar på den här tråden Madmax..

#34 Inga problem…. Så fort Bismarck är klar får ni smaka på det Tyska stålet
… hehe…

#26 Investerat i något lull-lull har jag väl inte gjort. Dock har köpt allt nytt till detta båtbygget, då jag inte hade någonting. Så lite stålar har man lagt ut den senaste veckan
. Men det var en födelsdag present till mig själv. 

Jag känner igen mig från mitt Sovremenny-bygge. Det var ju mitt första "seriösa" bygge, så jag hade också just investerat i airbrush, kompressor mm.
Nu funderar jag bara på vad det skall bli härnäst. En Udaloy kanske? (har en viss svaghet för moderna ryska/sovjetiska fartyg).

Ja du Madmax,ska bli kul och se bygget på detta fartyg,som blev min stolthets(Hood) baneman.
Raven,vet du om det finns någon modell på Peter den store,jag tror den hette så…ryskt är det iallafall…och stort.

#38 Det är en grym Hood du har byggt. Nice med vädringen. Dock så behöver nog inte Bismarck så mycket vädring, den blev ju dock inte så gammal… 

#39 tackar,jag är extremt nöjd över min Hood.
Ja det stämmer,hon vart inte så långvarig,Bismarck….tyvärr,mycket vackert skepp,undrar vad det var för stål tyskarna använde på henne,hon var ju nästintill omöjlig att sänka,många menar att hon sänktes av sin besättning.

Åldern kvittar nästan när det kommer till vädring av fartyg. Oavsett om de är nya, så är det en ständigt pågående kamp mot rosten för havsgående fartyg. Och målningsarbeten är vardagsarbete. Man kan nästan alltid hitta skavanker på nya fartyg, även idag, då de helt enkelt är så stora, att man inte putsar upp hela bräsket i ett svep. Bismarck var visserligen nyare än Hood, men hade varit ute på ett par manövrar, och hade redan måalts om ett par gånger. Så vädring är inte några som helst problem, om man vill ha det.

Det är sant Denstore,rosten sätter igång på en gång,så nog tror jag också att det var nog lite sånt på Bismarck också.

#41 & #42 Helt rätt. Tänkte mest på att Hood var en gammal skuta och Bismarck en ny. Saltvattnet börjar göra sin rätt innan man ens vet ordet av det. Låg själv i flottan, så jepp jag vet
.
Och som sagt, det går delade meningar om vem som sänkte henne (hm är inte Bismarck en han?). Troligtvis en kombination av torpeder m m och att tyskarna vägra lämna henne i fiendets händer.
Så det jag gör nu är alltså, bygger en modell som jag ändå ska sänkas till 4500m djup… 

Personligen tror jag att hon sänktes av kombinationen av Rodneys 16-tums granater, och King George Vs 14-tummare. Torpederna hade självklart gjort sitt med rodren tidigare, men torpederingarna i slutbattaljen känns lite överskattade när man läser på hur mycket tungt artilleri som vräktes över henne de sista timmarna.

#38: Att Bismarck skulle vara Hoods baneman är inte särskilt troligt, Prince of Wales som var med i samma slag träffades av åtskilliga granater från Bismarck, samtliga var blindgångare! Mer troligt är att hon drabbades av korditbrand, Hood hade en hel del av den gamla sortens kordit i durkarna, man bytte kordit i mellankrigstiden eftersom den gamla hade en tendens till självantändning, men det dröjde ett tag in i kriget innan alla hade den nya korditen
#39: Den där myten att Bismarck var "osänkbar" är tydligen seglivad senaste expeditionen som besökte Bismarck räknade över 300 hål i sidorna på henne och fyra stora kratrar efter torpeder, dom tre torn man hittade var också spräckta, tydligen av 40,6:or från Rodney, hon var ju inne på blott 2000 meters avstånd, inget fartygsstål klarar beskjutning av 9 st 40,6:or på det avståndet. Om Bismarck varit pansrad för att tåla den beskjutningen hade hon sjunkit vid sjösättningen.
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

#38-2: Zvezda ska ha en modell i skala 1/700.
ZVD-9017 -- Pyotr Veliky (Peter the Great) Russian Guided Missile Cruiser (Nuclear Powered)

#38-2: Även Dragon ska visst ha ett par modeller.
och Trumpeter har också en.

Jag har läst någonstans om hur mycket granater som skickades mot Bismarck, men kommer inte ihåg var. Dock så var det en hel del, men de flesta missade målet.
Från det ena till det andra, ingen som lirar Was (War at sea) från Avalon Hill?
Är ett miniatyr spel, och där är Hood den sista båten man vill ha av battleshipen.

hmmm,den har jag missat totalt.

TommiN, det är ett grymt roligt lir. Kan skicka upp lite bilder senare och placera dem i Off Topic tråden. Det är härligt att lira med Yamato, inget skepp slår henne. 
Som sagt Hood är inget höjdar skepp
.

Enligt VE Tarrants bok "King George V battleships", så sköts det 2876 granater mot Bismarck i slutskedet, uppdelat så här: 339 14-tumsgranater och 660 5,25 tums från KGV, 380 16-tums, och 716 6-tums från Rodney, 527 8-tums från Norfolk, och 254 8-tums från Dorsetshire. Förutom dem, så sköt Rodney 12 torpeder, varav 1 träffade, Norfolk 8, varav en möjlig träff, och Dorsetshire 3, på kort avstånd, vilka alla tre ska ha träffat. Man räknar med att cirka 30% av granaterna var träffar, då avstånden var idealiska, vilket enligt Edwin Gray i Hitlers Battleships, ska ha varit mellan 3 och 12 tusen yards för Rodney och KGV. Man ska tänka på att de här fartygen inte alltid vill vara för nära när de skjuter. Då skjuter de nämligen på sidopansaret, som är betydligt tjockare än däckspansaret. Idealet är alltså att ligga på ett avstånd som gör att man kan lobba in granaterna genom däckspansaret, och då förhoppningsvis slå ut vitala system inifrån. Att skjuta hål i sidopansaret betyder inte att skutan sjunker. Skeppen är konstruerade att ta in fantastiska mängder vatten, och då egentligen mesta pumpa in eller ut för att kunna balansera skeppet att ligga rakt. Visst, man blir tyngre, och minskar rörlighet, men sjunker inte så länge pumparna kan gå. Yamato t.ex. var konstruerad för att tåla helt enorma mängder skada, och gjorde så också. När man läser om skadorna hon klarade, så tror man knappt att det är sant. Det har ju gjorts en hel del program och dokumentärer om Bismarck de senaste 10 åren, och man kan väl inte direkt säga att någon har bidragit med den slutliga sanningen. Dock så lär någon av de överlevande ha sagt att Bismarck sänktes av båda sidor, vilket nog är den bästa analysen. 

#51 Hade för mig att det var några tusen som skickades iväg.


#54. Fasen, ser bra ut! Nu blir jag också sugen på att bygga båt…

Efter jobbet ska jag hem och bygga på min Richelieu!!!!
Nu kom inspirationen tillbaks när man ser såna bilder.


Snyggt!
Har du någon strategi för i vilken ordning du kommer bygga saker och ting?
Jag gjorde färdigt skrovet för sig och överbyggnaderna med detaljerna för sig och monterade de färdiga överbyggnader på skrovet som (nästan) sista moment.
Mitt nästa bygge tänkte jag dock pröva att färdigställa skrov och överbyggnader som en enhet och sedan maskera och måla efter det. Därefter montera detaljer.
Jag hoppas det blir lättare att fixa till stora skarvar och missanpassningar, som jag nu varit tvungen att lämna därhän, pga risken för att trasha all smått.

Raven det blir mycket maskerande för dig framöver
.
Jag gör som du att jag bygger först skrov och överbyggnader för sig,men jag pillar inte dit alla detaljer,så att jag har några presspunkter för tvingarna,när jag sen sammanfogar skrov och överbyggnad,master och sånt sparar jag till sist.

Kommer att färdigställa skrovet först. Men under tiden så bygger jag på alla smådelar enligt bygganvisningarna. Så strategin blir väl till att följa anvisningarna till och börja med.

Emellanåt så är man i valet och kvalet om hur man ska gå tillväga,försöker klura ut bästa metoden…..det är här min inspiration brukar smälla igen dörren på väg ut….
Sen till slut så tar man tjuren vid hornen och fortsätter
.

Ahhh…. sitter och maskerar Bismarck för att övre delen av skrovet ska få lite färg. Har tagit fram en tejp som inte har hög klibbfaktor. Men lik fr***** lyckas färgen fastna på tejpen på ett ställe
. Jaja… bara på det igen.

Blev skit. Så nu har jag slipat ner färgen för att göra ett nytt försök. Försökte fylla i med från pensel, hmmm inget bra. Så på med airbrushen. Men ikväll blir det en pub runda.

Osis Madmax,men det är bara på´t igen
.Skam den som ger sig.


Snyggt!!
Ja dom där lär nog har hörts när dom avfyrde dom kanonerna
Håller me Tommi Snyggt

Jag har ett tips till er fartygskillar! Kolla in dessa kanoner på Ebay, vore inte de snygga? Fast auktionen går ju ut snart…

Mycket trevligt bygge, bilder som är tagna på skeppet framifrån är grymt mäktiga. Ser fram imot sjösättningen 

Denna sida påstår sej vara den största om Bismarck, massor med info och bilder på byggda modeller finns också. Kbismarck Där finns uppgifter om bepansringen, 320mm tjock vid vattenlinjen hugga.
Revell Bismarck, bilder på innehållet i lådan och modellen ihopbyggd men omålad för den som vill ta en titt. 1/350
"den här är en annan, en Airfix"

#69 Håller med. Ser riktig "fet" ut
. Länken du skrev är kanon.
Tog mig friheten på jobbet idag att skriva ut några sjysta bilder samt plasta in dem. Kan ta några kort imorgon när de har kommit på plats på väggen.


Väldit fin arbetsplats du hadde Madmax 
Är de månne Warhammer kartonger du har på sidan där vid byggbordet ??
Henke

Ahh de var World Of Warcraft ja såg då ;)
Ja lite brädspel är alltid kul..
Ska bli intresant att få se fortsätningen på de här båtbyggandet..
Henke

#72 Ordning och reda, inte som mitt byggbord där kaos härskar för tillfället…

//Stefan
Stefan - Modellbyggare


Du har säkert all information du behöver redan men här är en länk jag hade i garderoben som ska vara rättå hyffsad om inte jag minns helt fel. Ser fram emot sjösättningen!
MvH Hampus

Då har skrovet fått sin färg och sin kamoflage. Har även klarlackat skrovet. Fördelen med det är utöver skyddet är att, färgerna får mera djup i sig.
Det finns lite skönhetsfel här och där, men man kan inte hänga upp sig på allt, då blir man aldrig klar.
Håller också på att måla däcket, samt att kanonerna har fått lite klarlack på sig. Inte den bästa bilden, men kommer att ta en ny när den har hamnat där den ät tänkt att stå framöver.
Ja tycker de ser mycke bra ut Madmax :)
Henke
Håller med Henke ,Du har fått skrovet mycket fint ,snyggt jobb Madmax!!
Ja, det ser fint ut Madmax!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Snyggt Madmax! Ja, klarlack ger verkligen liv åt färgen!


#84 Där kommer den att få en hedersplast!
//Stefan
Stefan - Modellbyggare



Lackeras? Hur menar du? Ska du lacka det blankt? Jag hade nog satsat på någon form av wash på det där, för att lyfta fram strukturen på däcket. Inte för skarp dock, med tanke på skalan.

Bra förslag. Hur gör jag för att washa?
EDIT: Hittade lite trådar.

Men man lackar väl först och sen washar man,så gör jag iallafall??
Ser mycket fint ut Madmax.

Det beror ju vad man har målat med för färg, men jag brukar t.ex. inte alltid lacka innan washen. Har det fått torka länge, så blir det nog bara en wash på oljebas, och sedan låter man det torka i någon månad.
En wash gör man ju enklast på typ terpentin och oljefärg. Kulören ska vara mörkare än den du målat med, så att den bryter av. Det du gör är att du blandar till din wash, så att den blir tunn, men ändå har viss täckning, och sen slabbar du på den på modellen. Direkt när du är färdig, torkar du bort så mycket du kommer åt. Då blir det rester av den mörkare färgen nere i panellinjer, eller i ditt fall, mellan plankorna. Ger djup för modellen, och också att den inte ser lika ren och oanvänd ut.


Muy excellento washo Madmaxxo…min spanska är väl inte den bästa..men snygg wash,det tycker jag…mera bilder!!

Håller med föregående talare på båda punkter. Snyggt…
… och mer bilder!
Nu ser däcket använt o nåtat mellan däcksbräderna, väldigt lyckat resultat Madmax

Ser mycket bra ut Madmax!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Hallåan
Jo. detta ser riktigt bra ut, kul att se att du går in för jobbet. ska själv börja på en som ligger på lut, varit förutsende om sommar skulle bli som i fjol. Så nu står jag i valet o kvalet vika foto-ets detaljer jag ska välja. Jag vet att de som gold medal säljer till Tamyias Bismarck 1/350 passar, sånär som på hangar portarn, men är det någon som har koll på om det finns andra märke/tillverkare som funkar. Har inte jobbat med foto-ets förut men tänkte nu ge det en chans. Vad ska man tänka på? Avd "tips o trix". Passar kanske alla som finns till gällande skala/byggsats oberoende byggsatsmodell tillverkare, kan de va så enkelt?
Mycket intressant att följa ditt slagskeppsbygge! Det var jättelängesen jag själv byggde något fartyg, men kommr ihåg att jag bla gjorde Prinz Eugen i tonåren. Håller med övriga om att det ser väldans fint ut och washen (skurningen…
) av däcket förhöjer hela intrycket.
Fortsatt lycka till!
Pontus
Ser jättebra ut :)
Längtar efter fler bilder på skeppet :)
Henke

Man tackar. Alltid uppmuntrade med positiva kommentarer. Själv försöker jag att följa alla andra projekt så mycket som möjligt. Man får väldigt mycket tips av vad alla andra gör.
Kommer idag bygga ut min lilla arbetsplats också med flera hyllor. Så att man kan förvara allt på ett bra sett. Samt har även min minsta son börjat med sitt projekt: Ford Fairlane Thunderbolt ´64. Så det behövs lite mera ordning och reda.
Då får ni lägga ut den me här på forumet :)
Henke

Var iväg och köpta mig Tamiyas Weathering Master set C idag. För att se om det skulle få fram lite mera djup på mina kanoner. Och jag blev grymt imponerad av vad detta lilla "sminkset" kunde åstakomma. Det är kanonen i mitten till vänster som inte har fått lite washing på sig. Det ser bättre ut i verkligeheten. Svårt att få bilderna att se rättvisa ut.
Snyggt Madmax! Jo,det är onekeligen stor skillnad på de vädrade och den ovädrade! Tamiyas sminkset är mycket användbara har jag märkt!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Har inte testat Tamiyas vädringsset, men det lär vara bra
Jag kör med skrapad pastelkrita, funkar också mycke bra tycker jag.
/Tunnan

Ser ut som du har fullt upp med allt småpill! Ser bra ut så långt iaf!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Måste bara tillägga att passformen är grym. Är inte på många ställen jag har behövt att "rätta" till delarna.
Sen en annan sak. Ska jag vara historisk korrekt eller inte??? Tänker på Svastika.

Tuff fråga! men att inte ta med den är ju att censurera historien och det vore ju inte heller bra
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Håller med. Historien kan vi inte ändra på.

Den dag jag kommer runt för att bygga min gamla Tamiyahärk så kommer där att sitta en sol på fördäck.
Niclas

Man kan ju tänka på att svastikan var övermålad i atlantresan. Visst, den fanns kvar på flaggor och liknande, men den stora på fördäcket var övermålad efter att de lämnade östersjön, tror jag. Men skojigast ser ju hon ut med den stora blaffan på nosen, och de röda torntaken. Dock var det nog bara under utvärderingsmanövrarna hon såg ut på det sättet.

Hur går det med bygget Madmax? Nu när Tigern är klar, så kallar väl Bismarcken igen?
Hoppas det inte faller för andra prioriteringar så här under sommaren. Inget väder är för bra för att man inte skall kunna sitta inne ändå och bygga

#113 Jag håller på med mycket småpulande på Bismarcken. Tigern kom bara för att jag ville göra något färdigt. Räknar med att nästa år kommer den att vara klar. Ingen brådska. Tar andra projekt under tiden för att lära mig på också.



Nu blev jag sugen på att fortsätta på min 1/100 modell. Får nog ta och rota fram delarna och se hur långt jag kom innan jag "stupade". I och för sig tog gjutresinet slut och jag har inte skaffat något nytt än, men får nog ta att rycka upp mig och sätta lite fart igen
PeO
Ser bra ut Madmax! Kul att det går framåt!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!
Ja de ser bra ut de där :)
Kul att få se lite nya bilder igen från ditt bygge
Henke

Tackar. Håller på att bygger och målar ännu flera livräddnings båtar. Tar sin lilla tid.
Ja de fanns väll många Livbåtar på den ?
Henke

Hallåan
Gött å se att du är igång igen, ser mycke bra ut. Bygger oxå en 350 Bismarck har bara fått hop skrovet målat det och däcket, å lite på bygget, ska måla små detaljer ett tag nu. det tar sin tid.
Hej hopp i päreträt.

#121 Livbåtar kanske inte är det rätta ordet. Men kom inte på någont annat just då. 
#122 Det är en del små pulande.
En lite flygmaskin i skala 1/350…Uj Uj Uj…det är pilligt
Men det ser väldigt bra ut det här.
/Tunnan

Flygmaskinerna var väl helt ok. Lite mera pill med kranarna.
Nej de är sant hehe
Ska bli kul att få se fler bilder framöver på detta fina fartygsbygge 

Ser bra ut Madmax! Ska bli kul att se det fortsatta bygget!
Azgaron
Håkan, medarbetare på Modellbygge iFokus!

Fint madmax,nu börjar det se "färdigt" ut….
Kommer att blir riktigt bra det här.
För det ser redan nu mycke lovande ut.
/Tunnan
