Modellbygge iFokus

Modellbygge

Etiketttips-råd-problemlösning
Läst 6553 ggr
MattaP
0

Miniborr

Hej. Eftersom jag söker med en dåres enviset ett minborr handtag och borrar undrar jag var man kan få tag på det? Miniborrar har jag hittat men inget vettigt handtag.

Hjälp önskas som vanligt av alla trevliga byggare därute i världen.

Matta

gismo76
0
#1

Hallå på dig

vad tror du om en sådan här http://www.hlj.com/product/TAM74050

Har en själv och är väldigt nöjd med den

Går även att köpa av handlare i Sverige

Putte

cyberdemon
0
#2

har du en välsorterad Warhammer-butik i närheten är denna att rekommendera:

http://oz.games-workshop.com/hobby/painting/tools/pin.htm

annars vet jag inte om Clas Olsson har någon miniborr i sitt sortiment

/thomas

pentti01
1
#3

Kikade i Clas Ohlson katalogen och såg att de säljer en Spännhylsechuck med 3st hylsor för borrar 0,35-2,38mm art.nr 20-5399  pris:95:-… kan det vara nått? Vet ej yttermåtten, men den bör väl ej vara för stor? med lite modiferingar kan man nog få den lite bättre? Funderar på att prova själv!   Pentti

TommiN
0
#4

har själv den som Gismo visar där,mycket bra.

Proosen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#3

Just en sådan chuck jag använt och byggt mitt eget verktyg av. Några rörstumpar och cerenitlera så blev det en sån som på bilden. Skön att jobba med och stadig som få istället för att sitta och sikta järnet för att inte bryta av borrarna i parti och minut.

Niclas

pentti01
0
#6

#5 Ungefär så där tänkte jag "pula" ihop en till mig själv. Behövs klotet högst upp?    Pentti.

Raldor
0
#7

Jag köpte min från Rebell Hobby. Kolla under Verktyg / Modelcraft Tools (95:-)

MattaP
0
#8

Grymt skönt att ställa frågor här.Man får alltid svar Tack så mycket alla…Skrattande

Proosen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

#6

Klotet högst upp har jag gjort som en lös frisnurrande del som ligger skönt i handen utan att skava. Det är väl upp till var och ens smak men jag tycker att jag får bättre styrsel på borrandet och vinglar inte omkring så mycket. Det spar på borrarna kan jag säga.

En till bild för att klargöra hur den ser ut med det lösa klotet med tillhörande axel.

Niclas

modellmartin
0
#10

Mattap

Tipset som #2 skrev borde väll finnas på modellex?

/Martin.

pentti01
0
#11

#9 Ja, nu förstår jag! Du har alldeles rätt: Ger ju mer styrsel med en sådant klot upptill Är det till den som du använde cerenitlera? Pentti.