modellhobby.se
är det någon som har något problem med denna sidan?
jag kan inte lägga till produkter i min varukorg, spelar ingen roll på vad jag trycker på.
jag skrev till dem och frågade, men hos dem så funkar det alldeles utmärkt, de ändrade mitt lösenord och bad mig logga in igen men nu kan jag inte logga in i över huvud taget.
allt började efter att jag fick en länk här på forumet till modellhobby.se där han hade plockat ut material som jag hade frågat om, måste ha hänt nått där då jag tryckte på länken många gånger då jag skulle kika på materialet han hade plockat ihop.
men hur det skulle kunna ha blivit ett fel pga det vet jag inte =/
Har du några tillägg i webbläsaren? Är den uppdaterad till senaste versionen? Använder du någon VPN-service? Har du provat att ladda om sidan? Har du testat en annan webbläsare? Har du rensat webbhistoriken för webbläsaren? Har du provat från telefonen?
jag har många tillägg i webläsaren, men inga som skulle på något sätt kunna påverka på detta viset. allt är uppdaterat. nope, ingen VPN. provat att ladda om sidan flera flera gånger(samt starta om datorn). byta webläsare fixade problemet, då funkade det klockrent, även från mobilen. webhistoriken är rensad.
även om byta webläsare fixade problemet, så tycker jag det är extremt konstig att något som har funkat i åratals nu helt plötsligt utan till synlig anledning, inte funkar. visst jag kan ju göra mina beställningar genom den andra webläsaren, men jag vill ju gärna ha det fungerande i google chrome som jag använder.
Du kan prova att tillfälligt avaktivera alla tillägg i Chrome bara för att se att det inte är där problemet ligger.
Kan vara bra att rensa historik och kookies med ibland
Jag beställde en produkt av modelljärnvägsspecialisten eller modellhobby.se (vad jag trodde var färdiga schackpjäser, men det visade sig att man var tvungen att göra schackpjäserna från grunden.) beskrivningen av produkten var på engelska och inte på svenska, och då kan det ske missförstånd då jag inte brukar beställa denna typ av produkt. Och speciellt inte att göra sina egna schackpjäser. bilderna visade en färdig produkt och visade inte att man var tvungen att göra produkterna själv. De kunde lagt in bilder på formar så man förstår att det inte är färdiga spelpjäser. Jag var tvungen att gå in på tillverkarens hemsida för att se bilder på vad jag hade beställt och då förstod jag att jag hade beställt fel.
Jag skickade att mail och berättade att jag ville skicka tillbaka paketet. Och då sa de att jag var tvungen att betala frakten för paketet tur och retur. 219 kronor i frakt för ingenting. När deras hemsida ger sken av att man beställer något annat än det man får
#5: Har du fått paketet så är du ju skyldig att betala returfrakt. Men ångrar du ditt köp ,innan det är levererat så gäller distanshandels lagen. alltså du har ångerrätt att häva köpet. Ibland upp till ett helt år efter köpet. Och då har du ingen skyldighet att betala någonting.
- Redigerat 2025-02-16 11:00 av [Lennart A]
Felpost
"Bet Kinder bet, morgen kommt der Schwede.
Der Schwede der kommt mit dem morgenstern,
Er frist die kleine Kinder gern."
- Redigerat 2025-02-21 07:55 av Janne Nilsson