Jag upptäckte precis att Tamiya ska släppa en Somua S35 Jag har alltid gillat just denna vagn, men inte riktigt känt mig manad att börja bråka med Hellers gamla byggsats.
Länken går tyvärr till Facebook eftersom det var där jag hittade informationen. Dock kommer den säkert snart att dyka upp på andra ställen för er som inte har något FB-konto.
#13 Måste korrigera mig, det ska vara Ausf. D. Efter att ha sett HLJ´s film så blir jag allt lite sugen på Tamiyas Panther. Intressant att de väljer att släppa eldrör i alu och link-by-link som separata set.
Dragon går mer och mer över till att inkludera sina DS-band istället för sina lösa bandlänkar, "Magic Tracks". Därför känns Tamiyas lösning välkommen, då har byggaren åtminstone ett alternativ. Finns givetvis andra alternativ vad det gäller bandlänkar och Tamiya vill så klart tjäna lite extra - men från min sida är det välkommet.
#17 Låter bra! Vad sägs, ska vi låta ElLobo dra igång ett Panther-GB? Finns det fler som är intresserade? Om det blir ett "ja", så ställer jag upp med ett pris till vinnaren.
Ser inte dum ut. Av videon att döma, så ser det ut som Tamiya skapat lite struktur i skrovets yta. Intressant.
Tycker att att Tamiya ska ha en eloge för att de åtminstone erbjuder något annat än vinylband. Dragon verkar gå ifrån "Magic Track" lösa bandlänkar till DS-band. Jo, jag vet - DS-banden har sina anhängare, men det hade varit trevligt att kunna få välja själv. Å andra sidan finns det lösa bandlänkar att hitta på eftermarknaden.
Ny Tamiya byggsatser. Personligen är jag lite förvånad då Tamiya har givit ut Asuka/Tascas väldigt finna M4A3E8 i egen låda. Naturligtvis är jag nyfiken!
Alltid trevligt med nya Sherman byggsatser, såna får man inte för många av!
Köpte den här byggsatsen för inte så länge sedan, vet dock inte när den släpptes? Men helt klart är själva vagnen gjuten i Asuka/Tascas former, därtill kommer lite tillbehör och figurer från Tamiyas eget sortiment. En helt klart prisvärd byggsats som är ovanligt välfylld för att komma från Tamiya.
#30 Den byggsats som du har där är mkt riktigt från Asuka/Tasca och släpptes 2010. Tamiyas re-box släppte i slutet på 2014 (tror jag) och innehåller även 4 st figurer (Tamiyas egna). Misstänker att figurerna har några år på nacken.
Den byggsats som presenteras i #29 är alltså samma förebild men en helt annan sats. Personligen känns det lite märkligt eftersom Asuka/Tascas "Easy Eight" är väldigt fin. Tamiyas innehåller färre delar och säkert lättbyggd, men som sagt - något förvånande. Fast Tamiya vet väl vad de gör, antar jag
#37 Det byggs friskt i skala 1/72! Jag är en trygghetsnarkoman och håller mig till 1/35. Det är kul att Tamiya fortsätter att släppa byggsatser! Jag tror att Tamiyas övriga område är mycket större för företaget.
#47 Gillas! I länken visas även en Crusader, men förefaller vara en rebox (Italeri?). Personligen hade jag hellre sett en ny Crusader, men Valentine är väl inte helt fel det heller.
Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.