Använder du Tamiya eller Gunze akrylfärg, så fungerar Ajax fönsterputs väldigt bra. Vallejo, sisådär. Ska du använda Vallejo så köp deras "Airbrush Cleaner".
Fördelen med Akrylfärger är att man slipper ohälsosamma lösningsmedel samt att de, innan de torkat/härdat, är vattenlösliga. Det luktar heller inte alls lika kraftigt som t ex enamel när man använder akrylfärg.
Ok, akrylfärg, Ajax och Isopropanol (används att förtunna akrylfärg med) är säkert inga hälsopreparat, men det är en väsentlig skillnad mot t ex Lacquer och cellulosaförtunning.
Det finns nog inget som är "bäst" när det gäller färg. Alla fabrikat och typer har sina för- och nackdelar.
Någon borde skriva ihop en slags "färgguide", för dessa frågor återkommer med jämna mellanrum. Något för sajtvärdarna att ta tag i? Finns intresse, så kan jag gärna bistå med min ringa kunskap och erfarenhet.
/Stefan