# GB 60: Polikarpov I-16 Type29, 1:48 Eduard
Author: lanm65

Först en titt på innehållet i lådan. Gjutningarna är fina och fria från gjutskägg. Dekaler till 3 ryska plan och en med Rumänska märken. Lite etsdelar, mest till cockpitt, målningsmasker och en byggbeskrivning. Det är byggalernativet som visas i beskrivningen som jag tänker bygga.

Det här planet ser lite udda ut med sin korta flygkropp och stora stjärnmotor. Det kom 1934 och ansågs då vara mycket modärnt men var redan ett par år senare ha svårt att hävda sig mot me109 under spanska inbördeskriget.

_\[Länk: [GB #60](http://modellbygge.ifokus.se/articles/4fae849c88f47245cb05307e-gb-60-fran-bygghogen)//ElLobo\]_

## Comment 1
Author: lanm65

Byggde en del i går, cockpittens golv och stol skall vara en slags mörkare grön (H303) medan insidorna av flygkroppen skall vara ljusgrå (H61). Har kollat upp kolörerna och använt snarlika färger av de jag har (Tamiya och ModelMaster). Ofta går det att blanda till rätt färg om man bara vet hur den skall se ut. Fast exakt rätt blir det nog inte, skulle behövas orginalfärgprover som ej åldrats för att få till det 100.

En sak som kan ställa till det är att ryssarna ofta använde de färger de råkade ha till hands och det kunde bli lite olika på samma typ av plan. Det är var jag läst i alla fall, tycker det verkar logiskt då det var viktigt att snabbt få fram plan till fronten. Att då vara pedantisk med färgen skulle säkerligen saktat ner produktionen vilket möjligen kunde retat J Stalin. Det var något varje ryss med självbevarelsedrift undvek.

## Comment 2
Author: lanm65

Vingarna ihop. Torrpassning mot flygkroppen, det passar bra men lite spackel kommen nog att behövas på undersidan vid bakre skarven mellan vinge och flygkropp. Framkåpan passar också bra. Instrumentpanelen är fint detaljerad av förmålad ets.

Den här modellen har ganska få delar och verkar rätt okomplicerad att bygga (fast det kan vara lurigt att tro detta, ibland visar sig det vara tvärtom). Landningsställen däremot består av en hel del små pilliga delar och kommer att ta lite tid att få till bra.

## Comment 3
Author: Charlie82

Snyggt!

Gillar denna kärra skarpt. Den har helt taskiga proportioner men ändå är den så tuff.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Mycke snyggt så långt.  
Många säger att Eduards satser är bättre än Tamiyas, både prismässigt och kvallitémässigt.  
Vet inte vad ni tycker.

## Comment 5
Author: lanm65

#3 Jo den är rätt tuff, fulsnygg på ett udda sätt. Den ska ha varit rätt svårflugen, ryska piloter lär ha sagt att om man kan flyga en I16 så kan man flyga allt.

#4 Prismässigt så är Eduards profipak-satser ofta samma eller något lägre än tamiya och man får med ets, målningsmask och byggbeskrivning med färgtryck. Kvalitetsmässigt så är Eduard liksom Tamiya riktigt bra, svårt att säga vilken som är bäst, beror nog på vilka satser man gämför. Jag byggde nyligen Eduards nya Messerschmitt 109E-1 och  den hade superbra passform och mycket fin detaljering, klart bästa sats jag byggt.

## Comment 6
Author: lanm65

Vingarna på, de passade riktigt bra och inget spackel behövdes på ovansidan, lite kan möjligen behövas undertill. Det enda som man ser av cockpitten är stolen och styrspaken skymtar svagt i mörkret. Den fina instrumentpanelen syns inte alls.

## Comment 7
Author: lanm65

Tänkte ha med någon figur i bygget, de här ryssarna kommer från Eduard. Jag byggde ihop alla på en gång, då kan man prova vilken som passar bäst till bygget. En del spackel & slip återstår innan det blir målning.

## Comment 8
Author: lanm65

Har varit lite dålig på att uppdatera, har byggt i stället ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Nåväl , så här ser det ut nu i alla fall. Tyckte den grön-svarta varianten var snyggast så det fick bli den.

## Comment 9
Author: Hogge38

Snyggt!

Ett av mina favoritplan ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: ElLobo

Det där ser jättebra ut! Och jag gillar att du valde den målningen. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: lanm65

Tackar för kommentarerna!

Tyvärr har jag vart dålig på uppdateringar av det här bygget, har aldeles glömt bort det... Men nu är den klar, det blev en enkel basplatta med "gräs" som sprutats med vitt för att likna markfrost. Ett par gubbar blev det, de skall föreställa att de diskuterar planeringen av kommande uppdrag.

Den här byggsatsen var riktigt trevlig att bygga och hade mycket god passform, inte en enda klick spackel har behövts.

 Här kommer några bilder.

## Comment 12
Author: lanm65

en till

## Comment 13
Author: lanm65

en tredje

## Comment 14
Author: lanm65

och undersidan

## Comment 15
Author: Raldor

Riktigt snyggt. Tuff liten kärra.🙂

## Comment 16
Author: grDalMas

brrrr vad kallt det måste ha varit att flyga omkring i den under den ryska vintern,charmigt bygge och snyggt.

## Comment 17
Author: Decaius

Snyggt! Plattan blev också bra. Fin effekt med markfrosten!👍

## Comment 18
Author: Charlie82

Ännu ett bygge i toppklass! Alla tummar upp!
