# J29 tunnan
Author: Hompe

Jag bygger en tunna köpt på lördagen färdigbyggd samma dag och airbrushad precis nu på söndag morgon nu ska den bara torkas så sätter jag på hjul o dekaler fabrikatet är revell och byggsatsen är av samma årsmodell som jag![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) 1991 Färgen är inte helt korrekt men det var den jag hade!![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif) Orkar inte att springa tillbaks till modellaffärn o köpa en ny färg.

[1](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07078.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07078.jpg")

[2](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07079.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07079.jpg")

Bilder kommer mer ikväll

![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07078.jpg)

![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07079.jpg)

## Comment 1
Author: StefanW

Visst är det kul med ett "snabb-bygge" mellan varven! Bara för att det är gjort på en dag, så behöver det inte sämre för det! Bra jobbat, önskar att man kunde få hänge sig så åt ett bygge, dock har man en vardag som knackar en på ryggen när man börjar att sjunka in i ett projekt..

Då får vi se hur det blev ikväll! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 2
Author: ElLobo

Ja, bilder ser vi alltid fram emot! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

jag har också en tunna på gång men den har inte kommit än. så jag får kika på din så länge![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

//pebben

## Comment 4
Author: Hompe

Sorry![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) att det dröjde försvann hela kvällen igår. Men nu är den klar!

enjoy! I bakgrunden syns en viggen byggd för många härans årsedan och en catalína som förövrigt står på malmslätt museét i skala 1/1

[1](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07080.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07080.jpg")

[2](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07081.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07081.jpg")

[3](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07082.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07082.jpg")

[4](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07083.jpg "http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07083.jpg")

 ![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07080.jpg)

![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07081.jpg)

![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07082.jpg)

![](http://i118.photobucket.com/albums/o97/hompe/DSC07083.jpg)

## Comment 5
Author: ElLobo

Snyggt! Absolut inget fel på det bygget!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

tjusigt och snabbt! själv sitter jag i veckovis med mina pansarbyggen!

//pebben

## Comment 7
Author: ElLobo

Ha, för min del räcker det inte ens med veckor! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: Hompe

Ja det var nog det snabbaste bygget någonsin är ju annorlunda med pansar alla dessa hjul o spadar![Fot i munnnen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-foot-in-mouth.gif)o för inte tala om bilar![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: StefanW

#8  Snyggt jobbat. Den får jag ta några kort av när det bir ett "hemma hos" repotage hos dig!

## Comment 10
Author: Azgaron

Härligt med en snabbbyggd tunna! Ser bra ut!

Har en hemma som väntar på material, och ork att lägga igen dikena ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Lär nog bli ett långtidsprojekt.

Azgaron
