# T Ford Epatraktor
Author: Harvåker

Lite trött på plog-blitzen nu efter att det jävlats lite, har börjat om med hjulen men när jag väntar på att färgen skall torka började jag titta vad jag hade i skåpen och hittade den här:

## Comment 1
Author: Harvåker

Det är en rätt simpel men svårbyggd modell tycker jag, den liknar resinmodeller på det viset att den saknar uppenbara lägen där delarna passar, inga styrpiggar eller så och mycket gjutrester som måste rensas bort.

Jag gillar ju civila fordorn som på något sätt speglar livet på den svenska landsbyggden fram till femtiotalet så jag funderade lite på vad jag skulle göra med den och ganska snart hade jag bestämt att den skulle bli en epatraktor. Jag kapade chassiet och flaket motsvarande en halv meter, struntade i skärmarna och använder de dubbelmonterade bakhjulen från Tamyias opel blitz eftersom de har blivit över.

Så här ser det ut nu:

## Comment 2
Author: muggebigge

Skitfränt åk...Ser fram mot att se den färdig.Hoppas strulet med Blitzen löser sej.Du har lyckats väldigt bra med den hitills

## Comment 3
Author: Harvåker

Blitzen ärpå gång igen, hjulen har fått färg och det blir bättre än förra försöket.

Epan drog jag igång för jag saknade skrapandet, filandet och limmandet i plast, på Blitzen är det så mycket målning just nu... Primer, grund, topp, chipping, wasch, svampa, klarlack, pigment och tvätta bort allt och börja om. Jag fick ett starkt behov av att se något växa fram istället för att bara nurra mellan besvikelser! ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
