# Trumpeter T-69 1:35 "Iraqi Freedom"
Author: Sven-Erik

Har efter några år fått upp bygglusten igen! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Efter att ha sett min stash med byggmodeller bara vuxit, kände jag mig sugen att börja "tälja" på något igen. Förr har jag bara byggt modeller med tema WW2, men vill nu prova något annat.  
Valet föll på den, enligt mig ,mycket fräna T-55:an. Men eftersom jag ville bygga något nyare blev det i varanten T-69 II, som användes av de Irakiska styrkorna under Irakkriget.  
Modellen är från tillverkaren "Trumpeter" och är väl inget direkt under av fina gjutningar eller passform. Men kul ändå! Ibland är det rätt befriande att "slippa" den superdetaljering som tex "Dragon" modellerna innebär. Har bara kompletterat lite med diverse el och rördragningar samt lite "Gizmo" byggande. Dvs fritt från fantasin.

## Comment 1
Author: Sven-Erik

Kommit en liten bit längre...

## Comment 2
Author: Sven-Erik

Har skrapat fram lite rå textur på pansaret. Körde med dremeln, tycker det blir rätt ok!

## Comment 3
Author: Sven-Erik

Börjar bli rätt klar inför målningsarbetet!

## Comment 4
Author: Sven-Erik

Och så en bild på lite kommande detaljer... Kommer bli ett Diorama i Irakmiljö vad det lider.

## Comment 5
Author: Charlie82

Jäklar vad snyggt Sven-Erik! Kul att bygglusten har kommit tillbaka.

Måste säga att du har fått till en riktigt realistisk känsla av den grovgjutna järnytan på tornet.

## Comment 6
Author: Azgaron

Ser riktigt bra ut Sven-Erik! Ska bli kul att se det klart! Kul att du börjat bygga igen!

## Comment 7
Author: Sven-Erik

Tack grabbar! Jo, "styrendöden" kan sitta i rätt länge ibland. Men det kan räcka att bygga något som är nytt eller annorlunda för en. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: Sven-Erik

Nu har man fått upp ångan! ![Foten i munnen](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

Sprutade en Pre-shade i mörkbrun/svart.

## Comment 9
Author: Sven-Erik

Runt kanter och i fördjupningar...

## Comment 10
Author: Sven-Erik

..och sen första lagret av basfärgen. En blandning av "Tyskgul" och vitt. Jag kör numera med Tamiyas vattenbaserade färger och spär ut med deras förtunning X20A. Funkar fint!

## Comment 11
Author: Sven-Erik

Efter att det här har torkat blir det kammomålning i grönt..

## Comment 12
Author: Sven-Erik

Och efter det kommer det roliga! Då blir det vädring, chippning och rost! ![Cool](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 13
Author: Azgaron

Snyggt preshadat och målat Sven-Erik!

## Comment 14
Author: Sven-Erik

Gracias Håkan! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: StefanW

Härligt att se att du kommit igång igen! Ser ut att bli ännu en vagn i utställnings klass!

## Comment 16
Author: Charlie82

Läckert! ![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 17
Author: T-34

Snyggt Sven-Erik. Kul och se att du har kommit igång igen.

Magnus

## Comment 18
Author: Sven-Erik

Tack mina vänner! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jo, nu är det riktigt kul igen!

## Comment 19
Author: IKV91

Hej!

Kul att du är tillbka med byggmotivation.

Det blir kul att se slutresultatet.

Roger

## Comment 20
Author: Sven-Erik

Har fått inspirationsryck ordentligt. När ändå sprutan var uppe så la jag kammot på en gång. Kanske inte det bästa att spruta vått i vått, men va fasen.. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 21
Author: Sven-Erik

Ska försöka lägga skuggningar på det ljusa partierna lite senare. Får se om jag kan hålla mig tills i morgon...

## Comment 22
Author: Sven-Erik

Ovan där...

## Comment 23
Author: Sven-Erik

#19. Tack Roger! Bara hoppas att det håller i sig.. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Tjenare Sven-Erik.  
Va kul att din bygglust har kommit igen.  
Har saknat dina alster här sååå länge nu,  
Detta här bygget ger mig den känslan att du inte legat av dig vad det gäller kvallitén iaf.![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Ser himla bra ut![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: Sven-Erik

#24: Tjenare Tunnan! ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Åh, man tackar, det var inget dåligt betyg ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Sitter och pysslar vid byggbordet nu, roar mig med sprutan.

Hoppas allt är bra med dig också Tunnan! Har du några byggen på G nu?

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Ja jag har massort på G, men lite byggtid tyvärr.  
Ska pula lite nu.  
  
Bra o bra är det väl inte.  
Min enda njure som jag fick transplanterad 1998 har börjat strula nu så det blir väl snart en ny transplantation.  
Då blir det mycke byggtid iaf  ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Annars å är man arbteslös men ändå inte...har huggt en del timmer nu som ska säljas.  
Måste ju försörja bygget med något ![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 27
Author: Sven-Erik

#26. Oj, det lät inte så kul... Jobbigt med operationer och sjukhus.  
       Vad beror det på att njurarna pajjar då?

Jag har för mig att du började jobba i skogen, körde skotare och grejer?  
Var det bara tillfälligt?  
  
Hoppas att du blir bra snart! Förhoppningsvis så får du lite mer tid till byggandet iaf!

## Comment 28
Author: [Borttaget]

det var en praktik som hade i två månader. Men jag fick avbryta den då njuren började strula. Förhoppningsvis så kanske jag kan köra igång praktiken snart igen för det var nedrans kul att dra omkring i skogen med så stor maskin.

## Comment 29
Author: Charlie82

Attans snygg vagn Sven-Erik! Du har ett jäkla tempo på bygget minsann. Ska bli riktigt spännande att se vädringen.

## Comment 30
Author: Azgaron

Blev ju bra med kammot!

## Comment 31
Author: fjantomen

Häftigt Sven-Erik!

Snyggt och snabbt och spännande val av diorama, väntar man sjukt efter att få se fortsättning på (med mycket bilder) ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Snyggt med gjutporerna i #2 vad hade du för verktyg i dremeln?

Och får man fråga vart du handlat strv och hus?

## Comment 32
Author: Sven-Erik

#30. Tack Håkan! Börjar bli rätt bra. Har nu lagt fler toningar men får börja hejda mig så det inte blir pyttipanna av alltihopa!

#31. Tack fjantomen! Jag kommer att lägga upp en ny projekttråd när det här kommer in i dioramafasen. Sitter just och funderar på upplägget och vilka dimensioner det ska ha.

Jag körde med ett litet koniskt fräsverktyg. Gick på med rätt lätt hand, annars vill den gärna borra ner sig djupt i plasten!

Jag har handlat det mesta på Ebay! Tycker det funkar bra. Oftast billigt och det finns hur mycket som helst att välja på. Har hittils inte blivit blåst eller besviken.

## Comment 33
Author: Sven-Erik

Dags för lite uppdatering. Har nu tonat den ljusa färgen mer mot gul. Även fått klart chippningen (som är så svår att avsluta i tid!)  
  
Nu återstår det bara en massa smått detaljmålande samt att jag ska utrusta den med dunkar, presseningar och sånt.

## Comment 34
Author: Sven-Erik

Lite närbilder på slitaget!

## Comment 35
Author: Sven-Erik

Joo

## Comment 36
Author: Sven-Erik

Liite mer då...

## Comment 37
Author: Sven-Erik

Ovanfrån!

## Comment 38
Author: Azgaron

Snyggt chippat Sven-Erik!

Jo, det är väldigt lätt hänt att man chippar för mycket.

## Comment 39
Author: erihan

Ser snyggt ut! Ser lagom sandstormsblästrad ut!

Erik

## Comment 40
Author: Farau70

Snyggt jobb, avis .... ![Oskyldig](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 41
Author: Sven-Erik

Tack för kommentarerna! Alltid kul med respons. ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Ikväll blir det dags för några lager matt klarlack. Uppdatering i morgon.

## Comment 42
Author: IKV91

Här går det undan!

Personligen så ökar ofta bygglusten om man har tid att lägga på ett bygge. Framsteg i byggandet leder till ökad bygglust. Kspbanden blev fräcka!

Roger

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Attans snyggt SE.  
Det blir så bra när i proffs gör slitage, vädringar mm på era modeller. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
När en annan ska försöka blir det oftast bara pannkaka av alltihopa. ![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 44
Author: Sven-Erik

#42. Tack Roger! Jag håller med dig. Vissa modeller känner man lite extra för och då är det kul att lägga många timmar på dom.

#43. Tack Tunnan! Nu gör du mig generad igen... ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Nä men ....oj då. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 46
Author: Sven-Erik

#45. ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 47
Author: Charlie82

Jadu S-E... Du har ett jäkla öga för detaljer minsann. Patronbandet ligger riktigt snyggt och chippingen sitter på precis rätt ställen.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Håller på men en Harrier TAV 8B nu och den ska jag försöka att får till en bra vädring på.  
  
KHRM....Försöka iaf....![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
Kan gå ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 49
Author: Charlie82

Det kommer du garanterat att lyckas med Tunnan för du bygger fina modeller.
