# Bf-109 G-2 1/32 -- del 2
Author: ElLobo

![109G-2](http://uploads.ifokus.se/uploads/bb6/bb6d050768f4454beddc30b89aac6dad/dsc07925.jpg)

Charlie82 fortsätter med sitt bygge av en Bf 109 G-2 i skala 1:32.

Del 1 av tråden hittar ni [här](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4f42a4f088f472273b01e4ef-bf-109-g-2-132).

## Comment 1
Author: Charlie82

Har fortsatt med maskinen och tyckte den såg lite "tom" ut. Har lagt till lite extra kablar och slangar för att lyfta detaljintrycket. 109:an kommer att stå med vänstre huv öppen så man kan begrunda motorn.

Ärtbössorna är på plats och allting är ihopmonterat med cockpit. Passformen var som en dröm. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Hoppas jag hinner installera allt i flygkroppen innan arbetet kallar ikväll.

## Comment 2
Author: Charlie82

..

## Comment 3
Author: Charlie82

..

## Comment 4
Author: Charlie82

Flygkroppen ihoplimmad.

## Comment 5
Author: Charlie82

..

## Comment 6
Author: Charlie82

..

## Comment 7
Author: Charlie82

..

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Uj Uj vad snyggt.  
Fint detljering.![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 9
Author: Penguin

Mycket vackert!

## Comment 10
Author: Charlie82

Tack ska ni ha grabbar!![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Azgaron

Det där blev ju attans bra! Snyggt byggt Charlie!

## Comment 12
Author: Charlie82

Tack Håkan! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Charlie82

Liten uppdatering.

Vänster motorkåpa målad, vädrad och klar. Här testmonterad med häftmassa.

Cockpit färdigställd. Bältena målade och monterade.

Huven med sina etsade delar. Ramverket limmat på plats medan pansarplåten bakom pilotens huvud är testmonterad. Ska målas och vädras innan montering.

På denna kärra har jag även maskerat insidan av huven på skoj. Insidan skall målas RLM 66 Schwartzgrau.

## Comment 14
Author: Charlie82

..

## Comment 15
Author: Charlie82

..

## Comment 16
Author: Azgaron

Ser snyggt ut Charlie!

## Comment 17
Author: Roca

Himla fint Charlie!

## Comment 18
Author: Charlie82

Tusen tack Håkan och Roca!![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: strigon

Det här ser redigt läckert ut! med fina detaljer, riktigt ögongodis :) Ska bli spännande att se slutresultatet sen :)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Såg att jag satvade fel som ett arsel i mitt förra inlägg, detaljering ska där ju givetvis står och inget annat. ![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Mycke snyggt maskering, hur får ni sånna skarpa linje när ni maskera.  
Jag får det oftast att tussla ihop sig när jag ska skära/klippa ut tejpen.

## Comment 21
Author: Charlie82

Tack ska ni ha! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#20 Ha ha ha...Ibland är man för snabb på tangeterna. Brukar även hända mig ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag brukar ta en bit tamiyatejp som är så stor att den täcker ett eller flera glas i huven. Jag trycker först fast tejpen med fingret och sen tar jag en tandpetare och drar längs huvens ramar. På så sätt får man en väldigt skarp linje att följa med skalpellen. Sätt ett nytt blad i skalpellen och skär med lätt hand, det går igenom tejpen ändå. Så länge tejpen ligger orentligt mot underlaget och kniven är vass så brukar det inte skrynkla sig.

## Comment 22
Author: TommiN

Riktigt snyggt gjort,detta bygge gillar jag skarpt.

## Comment 23
Author: Charlie82

Tack Tommi! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Här kommer dagens uppdatering.

Vingarna är klara och monterade. Blev en minimal glipa vilket kunde fyllas med Surface primer.

Skevroder och klaffar limmade och monterade.

Insidan av nedre motorkåpan målad och vädrad.

Utsidan av densamma målad. Gjorde detta separat då den ska hänga öppen.

Har även primat hela kärran.

Dagens bästa:

Har upptäckt vilken sanslöst bra primer Alclad Grey Primer and Microfiller är. Se bild i slutet vilken fin yta den ger.

Har även använt Alclads Gloss Kote och Semimatte Kote. Slår future på fimgrarna med hästlängder.

Dagens sämsta:

Huven är för lång för att passa in mellan vindrutan och bakre delen...hmmm Tur att den ska vara öppen ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 24
Author: Charlie82

Har försökt tillverka en svetsfog på utsidan av luftintaget.

## Comment 25
Author: Charlie82

..

## Comment 26
Author: Charlie82

..

## Comment 27
Author: Charlie82

..

## Comment 28
Author: Charlie82

..

## Comment 29
Author: Charlie82

..primer

## Comment 30
Author: Charlie82

..

## Comment 31
Author: StefanW

Tummen upp!

## Comment 32
Author: Azgaron

Attans så tjusigt Charlie! Bra finish!

## Comment 33
Author: TobbeA

Snyggt jobbat! Luktar Alclads primer lika illa som deras lackfärger?

## Comment 34
Author: Charlie82

Tack ska ni ha! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#33 Nej den är faktiskt helt okej även om den inte luktar direkt gott. Den är dock inte nyttig för det. ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Har märkt efter en hel del användande av olika alcladnyanser att det är en väldig skillnad på dom. Vissa luktar nästan ingenting medan man nästan svimmar av andra.

## Comment 35
Author: PonCar

Fantastiskt vad fint det blir. Jag är så fashinerad av hur ni skickliga byggare få till motorer m.fl teknikdetaljer så otroligt bra. T.ex gjorde ju bara en sån detalj som några extra rör- och kabeldragningar i motorn mycket för helhetsintrycket. Tenn- eller blytråd antar jag?

## Comment 36
Author: Charlie82

Tack för värmande ord PonCar! :) Slangarna är gjorda av vanlig ståltråd på rulle och kablarna är koppartråd från en slaktad elkabel.

## Comment 37
Author: PonCar

Aha -se där! Själv brukar jag köra med tunn mässingstråd, men jag har "blytråd" liggande också, fast har inte haft anledning att testa den ännu.

## Comment 38
Author: Charlie82

Time to update! Kärran har fått en preshade med svart och där efter målats i RLM 74, 75 samt 76. Samtliga kulörer har därefter ljusats upp i panelerna.

Nu ska den få torka ordentligt innan jag målar dit det gula bandet runt stjärten samt de gula vingspetsarna på undersidan.

Tänkte även måla märkningen dvs. korsen på sidorna och vingarna. Tror det blir lättare att få dem att smälta in då.

## Comment 39
Author: Charlie82

..

## Comment 40
Author: Charlie82

..

## Comment 41
Author: Charlie82

..

## Comment 42
Author: Azgaron

Snyggt målat och snygg preshade!

## Comment 43
Author: Charlie82

Tack Håkan! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Riktigt snyggt målat.

## Comment 45
Author: Charlie82

Då har jag målat vingspetsar på undersidan samt bandet runt stjärten gult. Hade bara Tamiyas Flat Yellow hemma och den var för klar gul tyckte jag så det blev en droppe svart i den.

Har även påbörjat arbetet med att måla dit märkningen. Korsen på flygkroppen blev klara för en stund sedan och här är resultatet.

## Comment 46
Author: Charlie82

..

## Comment 47
Author: Charlie82

..

## Comment 48
Author: Charlie82

..

## Comment 49
Author: Charlie82

..

## Comment 50
Author: Azgaron

Tjusigt!

## Comment 51
Author: strigon

Helt enastående verkligen! :)

## Comment 52
Author: ElLobo

Bygget fortsätter i [del 3](http://modellbygge.ifokus.se/articles/4f5548efd3b4fd7890000677-bf-109-g-2-132-del-3).
