# sminksvampar
Author: edde9310

är det bara jag som använder fin "poriga" sminksvampar när ja målar soldater, pansarvagnar m.m? eller finns de fler?![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Börje

He he, min fru kommer att bli tokig när jag strax kommer att rota i sminkskåpet, detta ska testas.

Börje Andersson, Linköping

## Comment 2
Author: edde9310

haha aa förstår de! ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") sånna här svampar är perfekt att måla med tycker jag, men dom blir utslitna efter ett tag om man målar torrt med dom mycket![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") men perfekt till att måla tex rost i kanter m.m. man får ju en sån perfekt fin tunn yta med färg![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

##### LATEX-SVAMPAR 4-P

4 st. trekantiga latexsvampar, användes till att applicera all slaga make-up med.

Av hygieniska skäl, bör du inte använda samma svamp på flera olika personer utan att tvätta den först.

**Artikelnummer: G294**

**Pris: 39:-**

[![](http://www.eksons.se/files/dbfiles/shopimage_42758.jpg)](http://www.eksons.se/maxiimage.php?img%5B%5D=/files/dbfiles/shopimage_42759.jpg&)

## Comment 3
Author: starhawk

#2: Själv har jag en svampbit som tydligen är gjord av natursvamp, men dom där ser intressanta ut som ett komplement, var får man tag på dom?

## Comment 4
Author: edde9310

#3 man kan få tag på dom var som helst, i en sminkaffär skulle ja tro och självklart på internet![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") men har inte hittat nån bra billig sida, brukar jämt va jätte dyr frakt eller postpaket, så har inte tyckt att det har varit värt att beställa då![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") men håller fortfarande på att leta![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: petzon

#3 bland fruns sminkgrejor![Oskyldig](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 6
Author: edde9310

för er som har ebay![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") :

http://www.ebay.com/itm/390358854012?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&\_trksid=p3984.m1497.l2649

## Comment 7
Author: Börje

Hejsan "sminkvänner"![Kyss](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"). I morse var jag och handlade med min kära hustru, som naturligtsvis körde in en sväng på sminkavdelningen och där hittade jag en förpackning benämd: COSMETIC SPONGES, en förpackning innehåller 20-25 st trekantiga svampar, hälften rosa, till det facila priset av 19.90:-, köpte en påse.

Affären i fråga var MAXI Stormarknad i Linköping.

Börje Andersson, Linköping
