# ÄR mitt hobbyrum en mansgrotta?
Author: petzon

Hur har ni det i era mansgrottor?

Återigen utmålas modellbyggare som nerdar i massmedia. Nu är vi grottmän om vi har ett hobbyrum

[http://www.dn.se/kultur-noje/amerikanska-forortsman-flyr-vardagen-i-grottan](http://www.dn.se/kultur-noje/amerikanska-forortsman-flyr-vardagen-i-grottan)

## Comment 1
Author: Dioramabyggare

Hmm... "amerikanska förortsmän"... märkligt att reportern gör en jämförelse mellan "oss" och modellbyggande män i _USA._ Precis som om det inte skulle finnas modellbyggare, både killar och tjejer, att intervjua här i landet.

Sedan fick jag en reflektion till, utifrån det faktum att jag har ganska grav autism; det leder vid vissa tillfällen att jag har ett väldigt starkt behov av att "dra mig undan", utesluta alla "vardagliga" intryck för någon timme eller två. Men vid de tillfällena sätter jag mig _aldrig_ att bygga eller måla på någon av mina modeller. Istället säger jag då till hustrun "nu har jag egentid; jag säger till när jag är kontaktbar igen". Oftast lägger jag mig och läser någon teknisk bok eller tidskrift. Inte sällan med flygtema som är mitt intresse nummer ett.

För i alla fall min del utgör mitt modellbyggande ett utslag av kreativitet.

Det känns som det vore läge att tipsa Katarina Andersson om att göra ett sådant reportage med någon _svensk_ modellbyggare. Kanske till och med tipsa henne att "kika runt" här på forumet. Jag tror inte det finns någon av oss medlemmar här som "passar in" på artikeln i DN.

Men; som någon sade en gång... "allt som slår i USA kommer till Sverige efter tio år". Måtte vi slippa detta...

## Comment 2
Author: JaguarMkVII

Nu känns väl USA lite för mej som en rätt skruvad nation. Det är väl bara där man kan köpa ost på sprejburk.... On-topic däremot så har jag väldigt stor förståelse för snubben i artikeln. Jag har tänkt göra nåt liknande i mitt garage med en hörna där jag har ett par lösa stolar från en Saab 900, ett rejält tidningsställ med biltidningar och ett kylskåp där man kan ta sej en Sort Guld om man blir sugen eller en Innis&Gunn om skruvandet kört ihop sej totalt. Jag kallar det dock för "Tänkarhörnet"... Egentid skall man inte förakta, det är en grundsten i ett fungerande förhållande. För mej är det garaget jag kan dra mej undan till och hustrun har sin körsång.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag tycker att det var en väldigt sund artikel.

"Kvinnor har kontroll över 99 procent av hemmen. De bestämmer hur det ska inredas." Det stämmer ju till 100%. Dock inte i mitt hem, det är en "Mancave" helt & hållet ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
