
GB #35: NASA
Ännu ett önskat gruppbygge är ett med tema NASA. Och det kommer här!
Gruppbygge #35: NASA
Startdatum: 1 november 2010
Stoppdatum: Nytt datum: 31 augusti 2011
Gruppbyggets tema omfattar alltså alla slags byggen med temat NASA.
Anmälda byggen ska då naturligtvis ha en anknytning till temat NASA, och välmotiverade bidrag har som vanligt alltid möjlighet att vara med.
Modellen får vara påbörjad, men inte till mer än hälften.
Alla slags byggen och tillbehör är tillåtna, liksom alla skalor. Och alla material, det måste alltså inte bara handla om plastmodeller.
Alla intresserade anmäler sig här, men som vanligt sker presentationen av byggena i separata trådar. Anmälning är tillåten fram t o m 31 juli 2011.
Deltagare:
Bell X-5 -- MACH2 042 - 1/72 -- WildeSau
Grumman X-29 -- Hasegawa - 1/72 -- starhawk
Lockheed F104-A Starfighter -- Testors - 1/48 -- Texxas
North American XB-70 Valkyrie, del 2 -- Italeri - 1/72 -- starhawk
.

Detta gruppbygge kommer jag inte att hålla mig ifrån!
Stefan - Modellbyggare

Va?! Nu förstår jag inte … ?

Ojdå! Ingen anmäld ännu. Nåja, det dyker väl förhoppningsvis upp några byggprojekt vad det lider.

Jodå jag har ett plan att anmäla men jag måste kolla på kartongen först, jag skulle iofs också kunna anmäla min Valkyrie men den är redan med i två andra gruppbyggen, finns det nån gräns för hur många gruppbyggen ett bygge kan vara med i?
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Det finns ingen som helst gräns på antalet gruppbyggen ett bygge får vara med i! Det är bara att kolla så att det passar in i de olika tidsperioderna och att det inte har blivit för mycket byggt för anmälan till vissa gruppbyggen.
Du har ju koll på delarna till din Valkyrie, och anser du att den inte är byggd mer än till hälften, så är det OK att anmäla den även i GB #35.

Ja ElLobo du godkände den som halvbyggd till Stora Modeller och det har inte hänt nåt på den sen dess så varför inte? det visade sig ju tyvärr att den andra kärran som jag hade för mig var ett NASA-plan dessvärre inte var det, och nåt bygge skall det väl vara i det här gruppbygget?
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Eftersom NASA för tillfället letar aliens, både inhemska i en arsenikhaltig sjö och utomjordiska.
Finns det inte en modell på en amöba som kan passa till det första alternativet?
Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

#6: Jamen då stoppar jag in den i listan.

#7: Varsågod och scratcha!

Jag anmäler en F104-A Starfighter. Testors 1/48.

Den lägger jag till.

Kunde inte frigöra mig från att det andra planet var ett NASA-plan första titten på dekalarket avslöjade att den typiska NASA-strippen för fenan inte fanns med, men sen tog jag en lite nogrannare titt på dekalerna. Och där nästan lite undamskymt stod det DARPA NASA USAF! det är alltså ett NASA-plan visserligen i samarbeta med DARPA (vad det nu är) och USAF men NASA-anknytningen är klar! Jag anmäler således Hasegawas X-29 i skala 1:72 (US Advanced Technology Demonstrator)
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) är försvarsdepartementets avdelning för teknologisk utveckling.
För militärt bruk.
Jag lägger till kärran i listan.

Anmäler här vidareutvecklingen på Messerschmitt P.1101.
MACH2 Bell X-5 med märkning från NACA
NACA övergick 1958 "to the test monkeys at NASA" så där var den kopplingen.
Janne - modellsamlare & medarbetare på Modellbygge iFokus

Blir det nånting med den där kärran Sau?
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Äsch! Att jag inte sett det här gruppbygget tidigare!
Har ju en rymdfärja på gång, men den är mer än halvbyggd.

Om det är någon som ännu inte har bestämt sig för om denne ska vara med eller inte, så går anmälningstiden till grupppbygget ut den siste mars …

Har en del liggande på "G" och skulle därför vilja ansöka om en förlängning av tiden.
Stefan - Modellbyggare

Det är OK för min del. Vad säger ni andra som är med i gruppbygget?

Tja det vore inte kul med en walk-over till så det är helt grönt från min sida
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Ja, men då förlänger vi tiden med fyra månader.
Slutdatum 31 augusti.

#21: Uj Uj det var inte illa, då är det inga problem att få färdigt även X-29an
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Tackar, då kommer jag förhoppningsvis i mål med något!
Stefan - Modellbyggare

Alltså:
Sluttiden ändrad till den 31 augusti, och om det är någon ytterligare som vill hänga med i gruppbygget så är sista anmälningsdatum ändrat till 31 juli.

Bugar djupt! Nu kan man börja andas lugnt och fint igen…
Stefan - Modellbyggare

Du är inte rädd, du har tid. Du är inte rädd, du har tid …

Stefan - Modellbyggare

Då var byggtiden även för det här gruppbygget till ända, och då undrar jag hur det har gått med era byggen?

Tja X-29 fick sin cockpit färdigbyggd och målad… sen blev det inget mer! Valkyrian däremot pryder sin plats i bokhyllan
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Nu är det dags att rösta fram vinnaren.
Länk: Omröstning GB #35