# första diorama
Author: joelkarl

Det här kommer att bli mitt första diorama, på dioramat pak-40 som gärna vill skjuta och lite tillbehör.

jag kommer nog behöva lite svar på frågor och massa tips, Modellen är redan klar fast på dioramat har jag bara gjort grunden.

## Comment 1
Author: joelkarl

Tycker ni jag ska ha mer tillbehör till paken

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Kanske lite gubbar som står och laddar.  
Tycker det ser trevligt ut, blir säkert bra det här. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: starhawk

Lite vegetation skulle väl inte vara i vägen antitankkanoner  ville ju inte stå så öppet utan var som regel ganska gömda

## Comment 4
Author: joelkarl

tror jag ska ha lite växter eller nåt framför men har inte fixat det än

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Snygg ide! Kanske sandsäckar kan vara något, eller gräv ner den lite. Jag gjorde nådra sandsäckar en gång med tyg, lera och sytråd![Foten i munnen](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") det vart ganska bra

## Comment 6
Author: starhawk

Vad är det för skala? jag har ett gäng 1:35 Heer-gubbar över, kanonbesättning till en PAK-38 om det kan vara intressant
