# LeffeD:s följetong
Author: ElLobo

Ni som är intresserade av modelljärnvägar missar väl inte LeffeD:s följetong om upplockandet av den för 25 år sedan nedplockade tågbanan?

[Veckans bild #104: I startgropen](http://www.tag.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=94328644-650f-4f46-8f63-72ef1ecf2ef7)

[Eventuell följetong](http://www.tag.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=a602986c-18e9-4fee-a88c-595bfd5798f8)

## Comment 1
Author: StefanW

Kul att se! Sitter på likadana delar! Den har legat i lådor under flera år nu, så det är kanske dags att göra ett ryck. Det enda är att det är tunnsått med delar i N.

## Comment 2
Author: Emo

Jättespännande och förhoppningsvis lärorikt också. Jag kollade under rubriken MJ-Modelljärnväg eftersom jag snart (så fort jag hinner) tänker bygga upp min bana. Jag har önskat mig en modelljärnväg sedan jag var barn. Nu tror jag att jag ska få tid att bygga den. Det är också en Minitrix och den ska byggas i min affärsdisk, men först måste jag få undan allt annat i den. Den kommer nog att se helt annorlunda ut jämfört med Leffes. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Oskyldig](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")
