# Nytt i referensbiblioteket - kv 4, 2010
Author: ElLobo

Nytt kvartal, nya grejor, ny tråd. ![Glad](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

_Tidigare trådar i år:_

*   [Kv 1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4d714133b9cb46222d056b27-nytt-i-referensbiblioteket-kv-1-2010)
*   [Kv 2](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4d713d81b9cb46222d053e3c-nytt-i-referensbiblioteket-kv-2-2010)
*   [Kv 3](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4d713a51b9cb46222d051663-nytt-i-referensbiblioteket-kv-3-2010)

## Comment 1
Author: StefanW

Då fyller jag på med lite....![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

**Fängslande fynd**, polisfordon genom tiderna av Arne Spångberg utgivet av Trafik-Nostalgiska Förlaget inköpt på Hobbybokhandeln.

## Comment 2
Author: StefanW

**Flygminnen 1** av Göran Wallert utgivet av Trafik-Nostalgiska Förlaget inköpt på Hobbybokhandeln

Om båda böckerna så kan man säga att det var intressanta med en del bilder. Men de visar inte hur det ser ut idag och är inte kompletta på något vis. Stor inriktning på Stockholms historia, saknar djupet för resten av landet m.m. Prisvärda? Ja, det tycker jag! De är välskrivna och belyser båda en tidig historia, som lockar en annan i alla fall till att söka mer information.

## Comment 3
Author: BjarneS

#1 Kul bok, Packarden skulle man kanske ha scratchat ihop till personlig anknytning GB:t då jag dels var med och väckte den ur törnrosasömnen i en upplänsk lada och dels åkte farfar i den (nej han var inte "kund", det var hans arbetsplats).

HaDe

Bjarne

## Comment 4
Author: ElLobo

Intressanta böcker! Den i #1 är klart lockande! ![Glad](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: PonCar

#1: Ja -den där köpte jag som present till lillbrorsan som jobbar inom -(gúess what)- Polisen! Fängslande läsning!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

En alldeles färsk bok om CV90. Mycket fina bilder och info för modellbyggare.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

En bok om De Havillands Twin Boom Fighters. Köpt med åtanke på Airfix nya Sea Vixen (1/48).

## Comment 8
Author: sponny

Jag tog SMB:s erbjudande och gick med i bokklubben och fick i det första bokpaketet denna lilla pärlan. En intressant bok med gott om snygga bilder. Sen var det en massa annat godis i paketet, men det är mer sånt som ska läsas och inte tittas i.

[SMB](http://www.smb.nu/)

[Erbjudandet](http://www.actionsmb.nu/blimedlem/)
