# Bara Jag?
Author: pentti01

Är det bara jag som inte kan lägga ut bilder på detta forum? Har försökt i flera dagar utan att lyckas,,![Rynkar på näsan](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

//Pentti

## Comment 1
Author: Joppo

Har du kollat så att de inte är för stora? Jag tror det är en gräns på 4 mb per bild, annars går de inte att ladda upp... Lösningen är isf att antingen förminska bilden i ett bildredigeringsprogram(Photoshop, Gimp etc) eller minska upplösningen i din kamera och ta om bilden på nytt.  
  
Jag testar att ladda upp en bild så får vi se om det är något allvarligare fel... Bilden är för övrigt till StefanW... Jag hittade den precis och tänkte att han kanske skulle gilla den :)

## Comment 2
Author: Joppo

Jopp... Gränsen går vid 4 mb... Jag testade först med en bild på 4.3 mb och fick då något obskyrt felmeddelande. Med denna bild på 3.6 mb funkade det dock bra.

## Comment 3
Author: StefanW

#0 Skicka den till mig på min mail, så lägger jag in den åt dig!

[stefanwadman@hotmail.com](mailto:stefanwadman@hotmail.com)

#1 Den var så snygg så jag la in bilden i inlägget åt dig!![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: pentti01

#1 Tack för hjälpen, det var just det som var felet!

//pentti

## Comment 5
Author: StefanW

Bra, då löste det sig!

## Comment 6
Author: JaguarMkVII

Vad i all världen är det där för fordon? En Stalinorgel för festliga tillfällen eller....?

## Comment 7
Author: ElLobo

Kravallpolisens nya bil för massavskjutning av tårgasgranater. ![Flört](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: ElLobo

Jag kontrar med Calgarys ambulans för, som den är beskriven, mer fullvuxna invånare ... ![Flört](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: Joppo

#6 Om jag fattat rätt så skjuts det ut nåt slags branssläckningspulver ur piporna: [Ryska bepansrade brandsläckningsfordon](http://englishrussia.com/index.php/2010/08/06/fire-fighting-tanks-of-the-ussr/#more-16611)

## Comment 10
Author: ElLobo

#9: Intressanta lösningar och en intressant sida - den lägger vi bland favoriterna. Tack för länken!

## Comment 11
Author: petzon

Jag har också problem med att lägga upp bilder ibland, trots att de är betydligt mindre än 4M. Det går inte att klista in bilderna via högerklick klista in, utan jag måste klista in via Ctrl+V, ibland måste jag trycka Ctrl+V två gånger.

Outgrundliga äro datorernas vägar
