# Någon som har & vill sälja Testors SR-71 i 1/48?
Author: j29tunnan

Mycket intresserad i så fall!

/MVH Per-Erik "Pekka" Hedberg

## Comment 1
Author: starhawk

Du vet inte vad du ger dig in på ![Tyst](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

Fast det var en rätt trevlig modell, men dekalerna var en pärs, praktiskt taget varenda liten text var en egen dekal

## Comment 2
Author: j29tunnan

hehe...frågan är om det kan bli värre än airfix Buccaneer i 1/48?

## Comment 3
Author: starhawk

Säg inte så ![Skrikandes](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") har en sådan liggande i bygghögen ![Gråter](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") några bra råd tills det är dags?

## Comment 4
Author: j29tunnan

Tålamod, spackel, slippapper, superlim, tvingar.... luftintag och utblås passar otroligt dåligt. kroppshalvorna var skeva och fulla av spänningar så jag limmade kroppen i 4 sektioner med varvat superlim och etylacetat. Tur det är grov plast så det finns att ta av när man slipar. Men den är mäktig och blir mycket fin när den är klar. Cockpit är lite simpel, ångrar att jag inte köpte neomegas resincockpit.

Mycket fint byggde du hade av din SR-71!

## Comment 5
Author: j29tunnan

Har fått tag i en SR-71.

## Comment 6
Author: ElLobo

#5: Då så, det var ju bra. Hoppas vi får se en tråd med ditt bygge sedan, och lycka till.

Och så låser jag den här tråden nu när det ordnat sig.
