# Första försöken med airbrush
Author: henkes

Ville passa på att tacka för alla inlägg här, det har varit en kanongrund för att komma igång med Air brush, i går kom så äntligen paketet på posten med Airbrush och kompressor, valet föll på en AMI 200 och en Elephant från [http://www.artistica.nu/](http://www.artistica.nu/) Jag tror det kan vara ett bra paket för att börja lära sig. kom inte så långt igår mer än att packa upp sakerna, ska försöka återkomma med lite mer info om mina första stapplande steg i denna ädla konst :) Återigen Tack för alla inlägg!

/Henrik

## Comment 1
Author: Joppo

Tjena Henke. Kul att du skaffat en airbrush... Jag tror inte du kommer att ångra dig... Det är jäkligt kul att hålla på och spreja...  
  
Lägg gärna upp lite bilder när du testat den...  
  
Mvh Joppo

## Comment 2
Author: henkes

Det ska jag göra!, håller på med en [Late Version Jagdpanther Tank](http://www.tamiya.com/english/products/32522jagdpanther/index.htm) Destroyer från Tamiya. vi får väl se hur det slutar.... Om inte annat kanske jag kan bjuda på ett gott skratt :)

/henrik

## Comment 3
Author: Monster-Mad

Jag tror det kommer gå bra. Gör du fel så går det alltid (nästan) att fixa ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Lycka till

## Comment 4
Author: henkes

Lovade ju att återkomma med lite bilder efter första försöket med nya sprutan, så här kommer en före och en efter bild :)

Allt funkade perfekt enligt mig... har ju inte så mycket att referera till då jag aldrig använt airbrush innan. Men som sagt jag tror att AMI sprutan är ett bra startalternativ. så håll till godo... får väl återkomma vid nästa färglager, men här är iallafall grund lagd.

## Comment 5
Author: henkes

Bild nummer 2, grundfärg.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Ser bra ut! Vilken färg använder du? Ja, fabrikat alltså...

/Stefan

## Comment 7
Author: henkes

Tamiya, Acrylic paint. Jag gör säkert jättefel, men jag gillar att köra XF-52 Flat Earth mixad typ 75% Thinner och 25% färg som grund 2-3 lager. Har egentligen ingen bra förklaring varför, men det har funkat bra tidigare när jag penselmålat. Tyvärr e det lite mycket limrester och andra skador på denna så därför får den bli Air Brush testobjekt :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Finns inget som är rätt eller fel. Det som funkar är bra, helt enkelt! Sedan är det med airbrushing som med allt annat - "övning ger färdighet". Jag tycker det ser bra ut.

/Stefan

## Comment 9
Author: [Borttaget]

De där tycker ja ser bra ut...  
Då kanske man kan få lite tips här också.  
Håller själv på med att lära sig Airbrusch..  
  
Henke

## Comment 10
Author: Azgaron

Instämmer, ser bra ut! Keep it up!

## Comment 11
Author: johannespanzer

Vad kul att höra, tack och väl bekomme! "Försöken" där ser ju urbra ut.

Jag började också med airbrush efter att först ha lusläst tror jag varenda rad på den här sidan. Sen har jag också lagt till lite text, för jag tycker det är väl stort steg från ingen airbrush till en utrustning för 6000:-. Med tanke på ditt sprutval, suger jag åt mig lite av berömmet! ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

ami200 ftw! ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Fast gör inte som jag och dra sönder nozzlen, det var förbenat lång väntetid på reservdelen. "Fingerdra" den nästan, utan nyckeln.

Hur trivs du med "elefanten" då? Visst ger den fast tryck på 2 bar om jag minns rätt? Kanske liite högt, men absolut funkis, jag körde allt på 2 bar först, men har nu sänkt (på hayabuzas inrådan) till 1,5.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Kul att något av mina råd gav resultat ![Glad](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det här med "rätt" lufttryck är viktigt, faktiskt. Kör man med 1,2-1,5 bar så får man bättre kontroll och kan göra lite mer "finlir". Sedan hänger det givetvis ihop med färgsprutans konstruktion och hur färgen är förtunnad etc.

Givetvis handlar det också om vad var och en gillar bäst. Det som funkar för mig, kanske inte funkar för dig och vice versa. En del gillar färg X och en del gillar färg Y...Men airbrushing tar modellbyggeriet till en annan nivå och det är jäkligt roligt.

/Stefan

## Comment 13
Author: henkes

Elefanten är säkert ingen ultimat lösning, men för mig som bor i lägenhet, och med noll referens till nått annat måste jag säga att den är både tyst och ger ett bra resultat. Men som sagt har bara grundat än så länge :) tänkte ge mig på lite "camo" snart. så vi får väl se om "elefanten" flyger 4 våningar eller om den får bo kvar :)

Det som är lite kul i sammanhanget är ju att man tänkt "jag kör penselmålning det där med Airbrush verkar ju hur lurigt som helst" Och så slutar det ju klart med massa penselmärken och en modell man helst vill gömma långt in i nån hylla bakom så mycket bröte man kan hitta, eller som i yngre år vänta in påsken så man kan spränga skiten :)

Så till er som fortfarande funderar, KÖP prylar och börja måla med airbrush, det är kanonroligt (och då menar jag inte bara thinner ångorna) och det är inte så lurigt. ta god tid på er, stressa inte och tänk på att det är ju under byggtiden/målningen man har roligt.

Nu låter jag som nån som har full koll...men det har jag inte :)  
Jag började bygga "igen" i julas och innan dess var det typ 20 år sedan senast.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Kul att läsa! Att jobba med airbrush är ingen magi, precis. Resultatet blir så mycket bättre än penselmålning och det är verkligen roligt. Ja, för min egen del blev det ett jäkla lyft!

Nu menar jag INTE att det är nå´t fel att penselmåla, absolut inte. Men det finns ingen anledning att dra sig för att börja med airbrush pga att det verkar svårt & krångligt. Precis alla kan lära sig, så är det. Att det finns de som är otroligt skickliga och att jag själv inte kommer upp i den nivån, det är en annan femma - det finns det inom alla område.

Tror inte att det är något fel med din kompressor, Henkes. Men, saknas det möjlighet att justera lufttrycket så är det en nackdel. Jag har tjatat om lufttrycket tidigare (sorry...) men, enligt mig, så gör det en så´n jäkla skillnad.

/Stefan

## Comment 15
Author: henkes

Lovade ju återkomma...

Ja första försöket blev....lol lite väl soft...  
får nog sova lite på detta och göra nya försök till helgen.

## Comment 16
Author: pelleb

För ett första försök tycker jag att det ser riktigt bra ut ![Skrattande](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Kanske lite soft som du själv tyckte, men på\`t igen, det ser ut som en bra början. Övning ger färdighet, speciellt sant när det gäller airbrushing.

PeO

## Comment 17
Author: Azgaron

Ser bra ut, men kunde kanske vara lite tydligare som sagt!

## Comment 18
Author: Joppo

Tycker det ser fint ut... Bra första försök... En fråga: Hur mycket tunnar du ut färgen?  
  
Utifrån ditt resultat skulle jag gissa att du kanske förtunnar den lite för mycket... Misstänker att du skulle få mer "tryck" i färgerna om du har en högre andel färg i blandningen... Personligen kör jag 50/50 färg/förtunning... Bara ett litet tips på vägen ![Cool](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")  
  
Lycka till med fortsättningen!  
  
Mvh Joppo

## Comment 19
Author: henkes

Jag tror du har helt rätt Jappo,

Jag tror jag fegade lite för att undvika den stora skräcken att få stopp i airbrushen mitt under målning.

Funderar på att i helgen bränna en burk färg på att helt enkelt testa olika blandningar för att lära mig hur min utrustning fungerar när man ändrar olika parametrar.

Men återigen fasen va kul det är :) och tack för alla tips!

/henrik

## Comment 20
Author: johannespanzer

#19 Henkes - låter som en god ide! Vad kul att du har kul tycker jag! Du kan ju spara in en slant genom att köra t.ex. vatten och karamellfärg i sprutan, eller bara vatten på papper, det syns hur det blir ändå, med linjerna och storleken, men inte ytan riktigt förstås. Sen verkar ju blandningen vara en alldeles egen sak att lära sig faktiskt. Jag kör t.ex. vallejo och har redan hittat några färger som måste spädas mer än andra, oftast "tunga" jordfärger med lite tjockt pigment.

För det där med igensatt spruta rekommenderar jag topz, eller, ja vanliga bomullspinnar går också bra. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Ta lite lösnngsmedel (samma som du har i sprutan) och kör runt lite försiktigt därfram var 30 sek eller nåt, så minskar iallafall igensättningen betydligt på min spruta.

Själv har jag lite svårt att spruta på runda saker, och inuti hörn, jag får liksom rinningar då? Tror det har med avståndet att göra, det blir sån skillnad mellan avstånden? Nån som har nåt tips?
